ClickCease

מועד מסירת טופס 161: המדריך המלא

טופסיאדה היא ככל הנראה אחד הדברים השנואים על מרבית האנשים, אך לרוב היא גם חשובה ביותר, וזלזול בה עלול להביא לתוצאות קשות. אחת מהדוגמאות הממשיות לחשיבות הטופסיאדה מצויה בסוגיית מועד מסירת טופס 161. אז גם אם רק הזכרת המילה "טופס" מרתיעה אתכם, עשו לעצמכם טובה וקראו בעיון את המאמר המצורף.

מהו טופס 161?

לפני שנתחיל לעסוק בסוגיה שלשמה התכנסנו, מועד מסירת טופס 161, יש להסביר מהו תפקידו של טופס זה. טופס 161, או בשמו המלא – הודעת מעביד על פרישה מעבודה של עובד, הוא טופס המוגש לעובד בסיומה של מערכת יחסי העבודה בין הצדדים.

סיומה של מערכת יחסי עבודה יכולה להגיע בדרכים שונות, כגון: פרישה לגמלאות, פיטורים, התפטרות ואפילו פטירתו של העובד, ובכולם טופס 161 רלוונטי ונצרך.

המען של טופס 161 הן רשויות המס, שזקוקות למידע המצוי בו על מנת לחשב כראוי את השומה על דמי הפרישה שהוענקו לעובד, המורכבים מפיצויי פיטורים ומענק פרישה, ככל שהיו כאלו.

 

משמעותו של טופס 161 עבור העובד

ללא טופס 161, וטופס 161א שממלא העובד בעקבותיו, ייתקל העובד בקשיים ממשיים למשוך את כספי הפיצויים שהופרשו לקופה.

משמעות חשובה נוספת לעובד קשורה לאופן המיסוי של דמי פרישה, כאשר עובד שלא יהיה בחזקתו טופס 161 עלול לשלם מס גבוה בהרבה על משיכת כספי הפיצויים מזה שהיה משלם אילו הטופס היה בידיו.

זאת מכיוון שטופס 161 כולל בתוכו גם חישוב של דמי הפרישה הפטורים ממס, השווים למשכורתו החודשית של עובד (עד לתקרה של 12,340 ₪ בחודש), כפול מספר שנות עבודתו באותו מקום עבודה.

 

מועד מסירת טופס 161

כפי שניתן להבין, לטופס 161 משמעות אקוטית עבור העובד ועבור יכולתו לנצל את דמי הפרישה שלו כראוי. מכיוון שכך הוא הדבר, הרי שלמועד מסירתו של טופס 161 חשיבות גדולה.

על כן קובע החוק כי המעסיק מחויב לספק לעובד טופס 161 עד ל-15 לחודש העוקב בו הסתיימה מערכת יחסי העבודה בין הצדדים.

ברור מאליו שכלל זה אינו מספיק לבדו, שכן ללא נקיטתה של סנקציה מתאימה אין הוא מספיק, ולכן קבע החוק שמעסיק שמעכב את מסירת הטופס ללא סיבה, או אפילו מסרב לתת אותו לעובד, מבצע הלנת שכר, שהיא פעולה שגוררת בצידה זכות לפיצויים לעובד, ולעיתים אף עשויה להיחשב כעבירה פלילית.

מועד מסירת טופס 161_ המדריך המלא
מועד מסירת טופס 161_ המדריך המלא

התניית מסירת טופס 161

בהקשר זה של מועד מסירת טופס 161 יש לציין תופעה של מעסיקים רבים הנוהגים להתנות את מסירת טופס 161 לעובד באמצעים שונים. חשוב לדעת כי התנייה זו איננה חוקית על פי תקנה 11(ב) לתקנות מס הכנסה, הקובעת את חובתו של המעסיק להגיש את טופס 161 לפקיד השומה, ללא הצבת תנאים משום סוג לעובד.

 

טופס 161א

כפי שכבר הוזכר לעיל, טופס 161 הוא רק השלב הראשון בפרוצדורה הנדרשת בעת סיום יחסי העבודה. השלב השני כולל כבר טופס שעל העובד למלא, והוא טופס 161א, הודעת העובד.

מטרתו של טופס זה היא להכריע בדבר גורלם של דמי הפרישה, מענק הפרישה ופיצויי הפיטורים, ככל שישנם, כאשר בפני העובד עומדות שתי אפשרויות מרכזיות: משיכת הכספים באופן מיידי או השארתם בקופה לצורך חיסכון פנסיוני.

 

אפשרות ראשונה: משיכת כספי הפיצויים

מטרתם של פיצויי הפיטורים מלכתחילה היא לאפשר לעובד להחזיק את הראש מעל המים מבחינה כלכלית בתקופה של חוסר ודאות תעסוקתי, ולתת לו מרחב נשימה על מנת לתכנן מסלול מחדש. אם כך, אין זה פלא שעובדים רבים זקוקים לכסף כאן ועכשיו, עם סיומה של תקופת העבודה במקום מסוים, ועד שימצאו עבודה חדשה לשביעות רצונם.

עובדים כאלו יכולים למשוך את דמי הפרישה, ולהנות מפטור ממס הכנסה עד לסכום השווה למכפלת משכורתם האחרונה בשנות העבודה שלהם באותו מקום. חשוב להדגיש שמדובר בפטור חד פעמי, כך שעובד שישתמש בו עתה לא יוכל להשתמש בו עם הגיעו לגיל הפרישה.

על מנת למשוך את הכספים כאמור יצטרך העובד למלא את האפשרות הזאת בטופס 161א ולהגישו, יחד עם טפסים נוספים, הן לרשויות המס והן לגוף המוסדי בו מצויה קופת פיצויי הפיטורים אליה הפריש מעסיקו מידי חודש.

 

אפשרות שנייה: חיסכון כספי הפיצויים

האפשרות השנייה העומדת בפני העובד היא השארתם של פיצויי הפיטורים ומענק הפרישה בקופת החיסכון, וזאת עד להגיעו לגיל פרישה. כך נהנה העובד מהתשואה על ההשקעות במשך כל השנים הללו ומדחיית המס למועד הפרישה.

חשוב להגיד שזוהי האפשרות הנכונה יותר מבחינה כלכלית, שכן היא עשויה להגדיל את קצבת הפנסיה של העובד בצורה משמעותית בעת צאתו לגמלאות.

 

מילוי טופס 161א

עובדים רבים עשויים להתקשות במילוי טופס 161א' ובהבנת האפשרויות השונות הטמונות בו, כמו גם המשמעויות המיסוייות של כל אחת מהן. על כן חשוב להיוועץ בגורמים מקצועיים לפני החתימה על המסמך, ובוודאי שלפני הגשתו לרשויות המס או לגוף המוסדי המחזיק בקופת הפיצויים שלכם.

ייעוץ שכזה יכול לתת המעסיק לשעבר, שכבר מורגל בעניינים מאין אלו. אך מכיוון שתקופה של סיום יחסי עבודה איננה תמיד מביאה עימה מערכת יחסים פתוחה ונוחה עם המעסיק הקודם, ניתן לפנות גם לגורמים חיצוניים כמו פקיד שומה או עורך דין מומחה לדיני עבודה.

 

למידע נוסף על סיום יחסי עבודה פנו לעו"ד ליאת פייגל, עורכת דין מומחית לדיני עבודה.

מה היה לנו עד עכשיו?

עו"ד ליאת פייגל ושות' בפייסבוק | מייל אישי: office@liatfaigel-law.co.il | אודות עו"ד ליאת פייגל ושות'

מחפשים משרד עורכי דין בנושא?
לקבלת ייעוץ חינם השאירו פרטים