ClickCease
חיפוש

התופעה השקטה במקומות העבודה

 

"אומרים שאדם צומח אל תוך עבודתו, לאמיתו של דבר הוא מתכווץ אל תוכה" / האנס קלייר.

התעמרות, הצקות, התנכלויות, התעללות פסיכולוגית ונפשית – להבין ולהתמודד.

 

מהי התנהגות פוגענית?

השטחים האפורים ,הגבול בין התנהגות לא נעימה לבין התעמרות או התעללות ; בין דרישות לגיטימיות לבין דרישות משפילות ולא ברות ביצוע; בין התנהגות תובענית ובין התנהגות דורסנית; לא תמיד ברור מה מותר ומה אסור.  התנהגות פוגענית בתוך השטח אפור גורמת לעובד תחושת תסכול יום יומית וחוסר יכולת להבין מה מקורה.

​בעידן שמקום העבודה מגדיר חלקים רבים בזהות האישית שלנו בעיני עצמנו, בעיני חברינו ובעיני כל המעגלים החברתיים בחיינו יוצא איפא שתחושת תסכול משפיעה באופן ישיר על איכות חיינו, הצלחותינו, שמחת החיים שבנו, בריאותנו הנפשית והגופנית וכן על יכולות התפקוד שלנו.

בעידן שמקום העבודה הופך להיות ביתנו הגבול בין ״זמן עבודה״ ו ״זמן פרטי״ מיטשטש, וכל מה שאנו עושים ומקרינים הוא תוצר של התחושה במקום העבודה.

התנהגות פוגענית בעבודה היא התנהגותו של אדם מסוים בעבודה הנוהג באחר ברשעות באופן עקבי ומתמשך, על פי רוב על ידי מניפולציות רגשיות, איומים, שתלטנות, השפלה או מידור. פגיעות שגורמות לסבל, מצוקה רגשית וגופנית ומקשה על ביצוע העבודה כהלכה.

מהן השיטות הנפוצות להתשת עובד?

הפגיעות יכולות להיעשות באינספור דרכים הנפוצות ביותר הן:

 1. פרצי זעם, צעקות או עלבונות.
 2. לעג, השפלה, הקטנת ערך.
 3. האשמות שווא, העברת ביקורת לא צודקת.
 4. העמסת משימות בהיקף ולוחות זמנים לא ראליים.
 5. מסירת הוראות סותרות / מעורפלות/ לא הגיוניות.
 6. חדירה לפרטיות, חיטוט במגירות, האזנה וציתות לטלפון, חדירה למחשב ולמייל, צילום, ריגול – במהלך שעות העבודה ולעיתים גם מחוץ לשעות העבודה.
 7. נטילת קרדיט על הישגים והאשמה בכישלונות.
 8. שינוי לא צפוי ולא הגיוני של הנחיות של תחומי אחריות או סמכות והטלת עבודות ברמת אחריות או כישורים נמוכים יותר כדי ליצור תחושת תסכול מוגברת.
 9. כפיית בידוד חברתי, הרס יחסים חברתיים, על ידי חרם ונידוי, מניעת קיום קשרים, הכפשה או הפצת שמועות זדוניות שמטרתן רצח אופי.
 10. כפיית בידוד מקצועי מידור מגישה למידע חיוני, הסתרת מידע, אי שיתוף בקבלת החלטות.
 11. שליטה הדוקה ומעיקה וגזלת שיקול הדעת ודרגות החופש שהעובד צריך ומסוגל להפעיל.
 12. איום בפיטורין או בסנקציות או הפחדה באופן כללי.
 13. אפליה במתן הטבות או בקידום מקצועי, שלילת חופשות או הכשרות.

מטרתן של פעולות אלו היא לגרום לעובד לאבד את האמון ביכולותיו ובכישוריו ,בביטחונו העצמי ובמעמדו המקצועי והחברתי ובכך לדחוק אותו לפינה ובדרך כלל להניע אותו לעזוב את הארגון וכך להימנע מפיצויי פיטורים.

מזדהים ? עשו בדק בית, תתייעצו.

ייתכן שהייתם עדים, או שחוויתם בעצמכם .אינכם חייבים לקבור את החוויות הקשות ואת ההוויה הקשה עמוק בתוככם, יש גם דרך אחרת של התבוננות והחזרת שמחת החיים והאושר לחייכם .

ליאת פייגל, עו"ד דיני עבודה, מגשרת וחשבת שכר.

תודות לאיתן מאירי על כתיבת ספרו "המגפה השקטה במקומות העבודה".

התופעה השקטה במקומות העבודה
התופעה השקטה במקומות העבודה
Picture of עו"ד ליאת פייגל
עו"ד ליאת פייגל
עורכת דין ליאת פייגל מתמקצעת בתחום דיני העבודה והמשפחה ובכל המעטפת המשפטית התומכת בתחומים אלו על כל רבדיה. בעלת יכולת ומוטיבציה לחבר תחומי משפט שונים לצורך השגת מקסימום האפשרויות ומיצוי הזכויות עבור הלקוח. מרצה בתחום דיני תאגידים, חברות ודיני חוזים בהכנה לבחינות לשכת עורכי הדין. מלמדת באופן פרטני כתיבה משפטית ומשפט מנהלי. מסייעת בכתיבת סמינריונים לסטודנטים בשנה השלישית והרביעית ללימודי משפטים. לעורכת דין ליאת פייגל 20 שנות ניסיון בתחום הביקורת החקירתית בגופים ציבוריים גדולים, ניסיון בתחום הייבוא ייצוא והסחר הבינלאומי.

עו"ד ליאת פייגל ושות' בפייסבוק | מייל אישי: [email protected] | אודות עו"ד ליאת פייגל ושות'

Google ג גוגל
5.0
מבוסס על 12 ביקורות
×
js_loader
a4
משרד עורכי דין ליאת פייגל ושות'
מחובר/ת
למעבר מהיר לשיחת ווטאסאפ עם נציג המשרד >>