ClickCease
חיפוש

נפגעתם במקום העבודה ואתם שואלים למה דווקא אני

 

נכתב ברוח כותרת מאמרו של יצחק בן אהרון מזכ״ל ההסתדרות – לפעמים נדרש ״עוז לתמורה״. נושא שמעסיק אותי והייתי רוצה לראות בו שינוי משמעותי בעת הקרובה. שינוי שישפר את איכות חיי העבודה, חיי המשפחה, האנרגיות האישיות של כל אדם ועובד אצלנו בחברה הישראלית. רבים מהאנשים חווים הצקות רבות במקום עבודתם ולא מצליחים להבין את הסיטואציה כנדרש.

רובם מנסים לקחת אחריות, לשנות, להקשיב, להקפיד יותר ולא מבינים שההתעמרות נובעת דווקא מאישיותו של הפוגען.

מיהו הפוגען?

בהרבה מן המקרים ישנם קוים משותפים בין הפוגענים. ד״ר ג׳קיל ומיסטר הייד, אנשים בעלי צדדים שונים ומנוגדים מצד אחד הם אלגנטים, ממלכתיים, נדיבים וכובשים ולפתע באופן בלתי צפוי מפגינים את הצד האחר המרושע, האכזרי, הנוקם והנוטר. מעברים מהירים ומבלבלים אישיות מתעתעת ומורכבת. אנשים בעלי יכולות משחק שמתכופפים כלפי הממונים עליהם (כדי לרצותם) ובו בזמן דורסים את מי שמתחתם. הפוגען רואה את מקום העבודה כזירת גלדיאטורים, עולם כוחני, מחויב בשליטה, נמצא תמיד במצב הישרדותי חרד מפגיעה חש צורך לשלוט ולחסל כל מי שעשוי לדעתו לאיים עליו, על סמכותו, זכויותיו, מעמדו או עמדת הכוח שלו.

​בדרך כלל אלו אנשים מניפולטיביים אשר מזהים מוקדי כוח וחוברים אליהם, בעלי כישרון וירטואוזי בהוצאת דברים מהקשרם ובעיוות המציאות. בעלי יכולת לטלטל רגשית ולערער את הבטחון העצמי. חסרי רגישות למצוקה וסבל. חולי שליטה, אי ידיעת דברים יכולה להטריף את דעתם. רואים בכל דבר איום.

​לעיתים אף מדובר באנשים חסרי גבולות שיכולים גם להיכנס למחשב של הנפגע, לחטט במגירותיו לבלוש ולפלוש לפרטיות במקום העבודה ולהרגיש שזאת זכותם המלאה לדעת דברים על חייו האישיים של הנפגע לרבות פרטים אינטימיים. כל כך הרבה סיפורים שמעתי לאחרונה והגעתי למסקנה שמדובר באנשים אגוצנטריים, ששמים את עצמם במרכז, מבחינתם מותר להם הכל החוקים והתקנות אינם חלים עליהם. אנשים שמרגישים נעלים על אחרים ולא מודעים לסבל שהם גורמים, מפגינים אגרסיביות שלדעתי באה לחפות על חוסר בטחון ועל דימוי עצמי בעייתי. אנשים בעלי אישיות לא בוגרת ולא מאוזנת.

למה דווקא אתם?

ראשית עליכם להפנים אתם נבחרתם להיות אלו שיפגעו בהם ולא ״התנדבתם״ ולכן – אל תנסו להאשים את עצמכם. נבחרתם בשל אישיותכם, בשל זמינותכם, ייתכן שנבחרתם בשל חולשה או רגישות זמנית שהייתם שרויים בה באותה העת. נבחרתם דווקא בגלל האיכויות שבכם, כישוריכם ותכונותיכם החיוביות אשר חסרות אצל הפוגען ונוכחותן אצלכם מאיימות עליו. לכן אל תרגישו בושה או אשמה.

​כנראה שאתם אנשים ישרים בעלי דעה מוצקה, אנושיים והגונים, מוסריים ובעלי תחושת צדק טבעית. כנראה שאתם גם חרוצים ומסורים ולא חוששים מחידושים, כנראה שגם אוהבים אותכם ואתם מוצלחים – ואלו למעשה כל התכונות שמאיימות על אותו אדם שפוגע בכם.

אז למה אתם שותקים?

בדרך כלל אנשים מצוינים שותקים כי הם לא רוצים ליצור בעיות ולהיתפס כ״בכיינים״. אנשים מצוינים מצפים מעצמם לפתור את הבעיות. בדרך כלל אותם אנשים בודקים את עצמם שוב ושוב ושוב שהם היו בסדר, מתקשים להאמין שמישהו בעמדת כוח מחבל באופן שיטתי במערכות היחסים ולא יודעים להעריך היטב עד כמה שפל עשוי להיות אותו אדם. ​

 

אני יודעת – אתם מנסים לתקן, מנסים לשנות, מקוים שיהיה טוב ולכן  – ממשיכים לשתוק.

מזדהים ? כעת מבינים יותר ? עשו בדק בית, תתייעצו.

​אל תתמודדו לבד, נבחרתם בגלל האיכויות הרבות החיוביות שקיימות בכם, מנפו את תכונותיכם למענכם – "נדרש עוז לתמורה"

ליאת פייגל, עו"ד לדיני עובדה, מגשרת וחשבת שכר

מוזמנים ליצור קשר ולהתייעץ

נפגעתם במקום העבודה ואתם שואלים למה דווקא אני
נפגעתם במקום העבודה ואתם שואלים למה דווקא אני
Picture of עו"ד ליאת פייגל
עו"ד ליאת פייגל
עורכת דין ליאת פייגל מתמקצעת בתחום דיני העבודה והמשפחה ובכל המעטפת המשפטית התומכת בתחומים אלו על כל רבדיה. בעלת יכולת ומוטיבציה לחבר תחומי משפט שונים לצורך השגת מקסימום האפשרויות ומיצוי הזכויות עבור הלקוח. מרצה בתחום דיני תאגידים, חברות ודיני חוזים בהכנה לבחינות לשכת עורכי הדין. מלמדת באופן פרטני כתיבה משפטית ומשפט מנהלי. מסייעת בכתיבת סמינריונים לסטודנטים בשנה השלישית והרביעית ללימודי משפטים. לעורכת דין ליאת פייגל 20 שנות ניסיון בתחום הביקורת החקירתית בגופים ציבוריים גדולים, ניסיון בתחום הייבוא ייצוא והסחר הבינלאומי.

עו"ד ליאת פייגל ושות' בפייסבוק | מייל אישי: [email protected] | אודות עו"ד ליאת פייגל ושות'

Google ג גוגל
5.0
מבוסס על 12 ביקורות
×
js_loader
a4
משרד עורכי דין ליאת פייגל ושות'
מחובר/ת
למעבר מהיר לשיחת ווטאסאפ עם נציג המשרד >>