ClickCease
חיפוש

מחשבון ימי חופשה לעובד שעתי

חופשה היא זכות בסיסית של כל עובד, אך לעיתים חישוב ימי החופשה יכול להיות מורכב, במיוחד עבור עובדים שעתיים. כדי להבטיח שאתם מקבלים את מלוא הזכויות המגיעות לכם, חשוב להכיר את הכללים והחוקים הנוגעים לחישוב ימי חופשה, ולהיעזר בכלים כמו מחשבון ימי חופשה לעובד שעתי. במאמר זה נסביר לעומק כיצד לחשב נכון את ימי החופשה, נציג דוגמאות וטיפים שימושיים, ונדון בסוגיות נוספות הקשורות לנושא.

 

שימוש במחשבון ימי חופשה לעובד שעתי

כל עובד בישראל זכאי לימי חופשה בתשלום, כולל עובדים המועסקים על בסיס שעתי. עם זאת, חישוב ימי החופשה לעובד שעתי שונה מהחישוב לעובד חודשי, ולכן חשוב להשתמש בכלי כמו מחשבון ימי חופשה לעובד שעתי כדי לחשב זאת בצורה מדויקת. ניתן למצוא מחשבונים כאלה באתרים שונים. משרד עו"ד ליאת פייגל ושות', הפועל בתחום דיני העבודה ומציע שירותי ייעוץ והכוונה בנושא זכויות עובדים יכול גם לסייע.

 

מספר ימי החופשה המגיעים לעובד שעתי

 1. מספר ימי החופשה שמגיעים לעובד תלוי בוותק שלו ובהיקף המשרה.
 2. עובד שעתי בישראל זכאי לחופשה שנתית בתשלום בשנת העבודה הראשונה שלו, אם הוא עבד למעלה מ-75 ימים רצופים או אם חתם על הסכם עבודה לתקופה העולה על 74 ימים.
 3. מספר ימי החופשה לעובד שעתי מחושב באותו אופן כמו לעובד במשרה מלאה – 12 ימי חופשה בשנה הראשונה. החישוב נעשה באופן זהה בין אם העובד עובד יום עבודה מלא או חלקי.

 

שכר עבור ימי חופשה

שכר עבור ימי חופשה של עובד שעתי נקבע באופן הבא:

 • עובד שעתי זכאי לקבל דמי חופשה (שכר) בעד ימי החופשה השנתית שלו, בסכום השווה לשכר הרגיל שהיה מקבל אילו עבד באותם ימים.
 • דמי החופשה לעובד שעתי יחושבו לפי השכר הממוצע ליום או לשעה שקיבל בתקופה שקדמה לחופשה.
 • לדוגמה, אם עובד שעתי עבד בממוצע 6 שעות ביום ברוטו ב-50 ₪ לשעה בתקופה שקדמה לחופשה, דמי החופשה שלו יחושבו כך: 6 שעות * 50 ₪ = 300 ₪ ליום חופשה
 • אם העובד השעתי עבד במשמרות/שעות נוספות בתקופה שקדמה לחופשה, יש להביא זאת בחשבון בחישוב דמי החופשה על מנת לשקף את השכר הרגיל והמלא שהיה מקבל.
 • חשוב לציין שהחישוב נעשה באותו אופן בין אם העובד עבד יום עבודה מלא או חלקי, כל עוד הוא עובד שעתי.
 • החוק דורש שדמי החופשה של עובד שעתי ישקפו את השכר הממוצע והרגיל שהיה מקבל אילו עבד באותם ימים, על בסיס התקופה שקדמה לחופשה.

 

צבירה ופדיון של ימי חופשה

 1. ימי חופשה שלא נוצלו ניתן לצבור עד לתקרה של מסוימת. מעבר לכך, הימים העודפים ישולמו לעובד כפדיון חופשה.
 2. עם סיום יחסי העבודה, בין אם מדובר בהתפטרות או בפיטורים, על המעסיק לשלם לעובד פדיון חופשה עבור כל ימי החופשה שנצברו ולא נוצלו.
 3. במקרה של פיטורים, העובד זכאי גם לדמי הודעה מוקדמת וקבלת פיצויי פיטורים על פי החוק.
 4. מחשבון ימי חופשה לעובד שעתי יכול לסייע גם בחישוב פדיון ימי החופשה שטרם נוצלו.

 

עורכת דין ליאת פייגל מסייעת לכל מי שחפץ לממש את זכויותיו בשכיר גם באשר לימי חופשה ומימושם

 

מימוש ימי חופשה

עובד שעתי יכול לצאת לחופשה שנתית בהתאם לכמות ימי החופשה שצבר, תוך התחשבות בדרישות הבאות:

 

מועד יציאה לחופשה

– המעסיק רשאי לקבוע מתי העובד ינצל את ימי החופשה שלו, אך חייב להתחשב בבקשות העובד למועדים המתאימים לו או לנמק את סירובו.

– העובד רשאי לקחת יום חופשה אחד בכל מועד שיבחר, ובלבד שהודיע על כך למעסיק 30 ימים מראש. המעסיק אינו רשאי להתנגד.

 

תשלום דמי חופשה

 • לצורך חישוב דמי החופשה של עובד שעתי, יש להכפיל את שכר העבודה היומי הממוצע (שכר רבע שנתי מחולק ב-90) במספר הימים ברוטו שהעובד שהה בחופשה, כולל שבתות וחגים.
 • דמי החופשה ישולמו לכל המאוחר ביום שבו היו משלמים לעובד את שכרו אילו המשיך לעבוד. אם החופשה ארכה 7 ימים לפחות והעובד דרש, ישולמו דמי החופשה עד יומיים לפני תחילתה.

 

הבדלים בין ימי חופשה לבין חופשים וימי מנוחה

 1. ימי חופשה הם ימים בהם העובד זכאי להיעדר מהעבודה ולקבל תשלום, מעבר לימי המנוחה השבועיים (שבתות וחגים).
 2. בימי מנוחה וחגים, עובד שעתי אמנם לא נדרש להגיע לעבודה, אך הוא לא יקבל שכר עבור ימים אלה, אלא אם הוא עובד בפועל.
 3. עם זאת, במקרים מסוימים עובד שעתי עשוי להיות זכאי לתשלום עבור חגים, בהתאם להסכם העסקה או להסכם קיבוצי.
 4. חשוב להכיר את ההבדלים בין ימי חופשה לבין ימי מנוחה וחגים, כדי לדעת מתי מגיע תשלום ומתי לא.

 

ימי חופשה לעומת ימי מחלה

ימי חופשה וימי מחלה הם שני סוגים של היעדרות מהעבודה, אך הם נבדלים במהותם ובמטרתם. ימי חופשה הם ימים שבהם העובד זכאי להיעדר מהעבודה לצורך מנוחה, בילוי עם המשפחה או פעילויות פנאי, וזאת ללא קשר למצבו הבריאותי. לעומת זאת, ימי מחלה מיועדים למצבים שבהם העובד אינו מסוגל להגיע לעבודה עקב בעיה בריאותית או פציעה. בדרך כלל, ימי חופשה מתוכננים מראש ומתואמים עם המעסיק, בעוד שימי מחלה עשויים להיות בלתי צפויים ולהצריך הודעה מיידית. כמו כן, מספר ימי החופשה והמחלה המגיעים לעובד, וכן התשלום עבורם, נקבעים בהתאם לחוק ולהסכמי העבודה הרלוונטיים. חשוב שכל עובד יכיר את הזכויות המגיעות לו בכל אחד מהמקרים הללו.

 

דגשים נוספים לגבי מחשבון ימי חופשה לעובד שעתי

 1. מחשבון ימי חופשה לעובד שעתי מספק פתרון נוח וידידותי למשתמש לחישוב מדויק של ימי החופשה המגיעים.
 2. רוב המחשבונים הקיימים ברשת הם פשוטים לתפעול וחינמיים לשימוש.
 3. בהזנת הנתונים לתוך מחשבון ימי חופשה לעובד שעתי נדרשים פרטים כגון מספר שעות עבודה חודשיות, ותק, גיל ועוד.
 4. מחשבון  ימי חופשה לעובד שעתי מספק מענה מהיר לשאלה כמה ימי חופשה מגיעים לעובד שעתי, ומונע טעויות אנוש שעשויות להתרחש בחישוב ידני.

 

ייעוץ וליווי משפטי בנושא זכויות עובדים

 1. מומלץ לכל עובד להכיר את מכלול זכויותיו, הכוללות בין היתר ימי חופשה, דמי הבראה, פנסיה, פיצויי פיטורים וכו'. מחשבון ימי חופשה לעובד שעתי יסייע מאוד לעובדים בסוגייה זאת לצורך מימוש זכויות בעבודה.
 2. במקרים של הפרת זכויות, כדוגמת אי-תשלום עבור ימי חופשה או קיזוז ימים ללא הצדקה, חשוב לפנות לגורם מוסמך לקבלת סיוע. אם אין ועד עובדים מומלץ להסתייע בעורך דין המתמחה בדיני עבודה.
 3. ניתן ורצוי להיוועץ עם עו"ד דיני עבודה, אשר יוכל לבחון את המקרה הספציפי, לייצג את העובד אל מול המעסיק ולפעול למיצוי מלוא זכויותיו.
 4. במקרה של בעיות חמורות כמו תאונות עבודה, הטרדה או פיטורים שלא כדין, עורך דין המתמחה בזכויות עובדים הוא כתובת מרכזית לטיפול בנושא.

 

סיכום:

מחשבון ימי חופשה לעובד שעתי הוא כלי יעיל ונגיש, המאפשר לכל עובד לדעת במדויק כמה ימי חופשה הוא צבר ומה מגיע לו על פי חוק. שימוש נכון במחשבון, לצד הכרת הזכויות וההטבות הנוספות הקבועות בחוק, והתייעצות עם עורך דין דיני עבודה מסייע לעובדים למצות את מלוא זכויותיהם ולהימנע ממצבים של קיפוח או ניצול. במקרה של בעיה או חשש להפרת זכויות, תמיד ניתן לפנות להתייעצות ולקבלת סיוע של עו"ד ליאת פייגל המתמחה בייצוג עובדים ובהגנה על זכויותיהם. צרו קשר בהקדם כדי לקבל מענה מקצועי ואמין לכל שאלה או בעיה הנוגעת לתחום דיני העבודה ולזכויות עובדים שעתיים בפרט.

מחשבון ימי חופשה לעובד שעתי
מחשבון ימי חופשה לעובד שעתי
Picture of עו"ד ליאת פייגל
עו"ד ליאת פייגל
עורכת דין ליאת פייגל מתמקצעת בתחום דיני העבודה והמשפחה ובכל המעטפת המשפטית התומכת בתחומים אלו על כל רבדיה. בעלת יכולת ומוטיבציה לחבר תחומי משפט שונים לצורך השגת מקסימום האפשרויות ומיצוי הזכויות עבור הלקוח. מרצה בתחום דיני תאגידים, חברות ודיני חוזים בהכנה לבחינות לשכת עורכי הדין. מלמדת באופן פרטני כתיבה משפטית ומשפט מנהלי. מסייעת בכתיבת סמינריונים לסטודנטים בשנה השלישית והרביעית ללימודי משפטים. לעורכת דין ליאת פייגל 20 שנות ניסיון בתחום הביקורת החקירתית בגופים ציבוריים גדולים, ניסיון בתחום הייבוא ייצוא והסחר הבינלאומי.

עו"ד ליאת פייגל ושות' בפייסבוק | מייל אישי: [email protected] | אודות עו"ד ליאת פייגל ושות'

Google ג גוגל
5.0
מבוסס על 12 ביקורות
×
js_loader
a4
משרד עורכי דין ליאת פייגל ושות'
מחובר/ת
למעבר מהיר לשיחת ווטאסאפ עם נציג המשרד >>