ClickCease
חיפוש

חוקי מגן בתחום דיני העבודה

היכרות עם המאפיינים השונים של חוקי מגן היא תנאי למיצוי זכויות מצד העובדים ולמניעת עבירות פליליות ואחרות מצד המעסיק. כמו כן, חשוב להבין מה ההבדלים בין סוגים שונים של חוקי מגן וכיצד הם באים לידי ביטוי בישראל לעומת מקומות אחרים בעולם. בשלב הבא, אפשר גם לבחור עורך דין שמסייע להתמודד עם הסוגייה.

המטרה של חוקי מגן בתחום דיני העבודה היא לעגן את הזכויות הבסיסיות של העובדים. החוקים הם חלק בלתי נפרד מדיני העבודה, כי הם מטילים חובה על המעסיק להעניק לעובדים תנאים מסוימים. תנאים אלו אינם ניתנים לביטול והעובדים גם לא יכולים לבחור לוותר עליהם.

 

מאפיינים מיוחדים של חוקי מגן בתחום דיני העבודה

ישנם כמה מאפיינים שמייצגים נאמנה את הרוח של חוק מגן בתחום של דיני העבודה. קודם כל, הם תקפים לגבי כל מי שמקיימים יחסי עובד מעביד עם המעסיקים שלהם. שנית, הם רלוונטיים גם במקרים של פגיעה על ידי המעסיקים וגם בנסיבות של ויתור של העובד עצמו על זכויותיו.

מלבד האמור לעיל, צריך לזכור לגבי חוקי מגן בתחום דיני העבודה שהמעסיק אינו רשאי להעסיק עובד בצורה שנוגדת את ההוראות שלהם. כמו כן, גם העובד וגם נציגות העובדים אינם יכולים לוותר על הזכויות הללו – אפילו אם מדובר על חוזה אישי או הסכם קיבוצי.

חוקי מגן בישראל לעומת במדינות אחרות

בישראל הדגש של חוקי מגן בתחום דיני העבודה הוא על קביעת תנאי העסקה מינימאליים. חוקי המגן קובעים את התנאים הללו ומוסיפים רף בסיסי לאופן העסקת ושמירת ביטחונם ובטיחותם של העובדים, גם בטווח הקצר וגם בטווח הארוך. זו הסיבה שבגללה ברשימת חוקי המגן העיקריים של ישראל אפשר למצוא את התקנות הבאות:

 • חוק דמי מחלה
 • חוק הגנת שכר וחוק תנאי עבודה – לרבות הודעה מוקדמת לפיטורים והתפטרות
 • חוק החניכות
 • חוקים למניעת הטרדות מיניות

 

בהתייעצות עם עו"ד ליאת פייגל למשל אפשר לקבל מידע קונקרטי על חוקי מגן והיישום שלהם. הניסיון של עורכת דין ליאת פייגל מגלה שלעיתים קרובות עובדים מגיעים למצב שבו המעסיק משכנע אותם לוותר על חוקי מגן, למרות שזה אסור על פי החוק. במקרים כאלה, הנציגים של משרד עו"ד ליאת פייגל ושות' יסייעו לעובד להבין את התמונה המלאה ולשמור על זכויותיו.

 

למה צריך חוקים והגנות בתחום דיני עבודה?

מצד אחד, חוקי המגן בתחום דיני העבודה נועדו להגן על זכויות העובדים ורווחתם במקום העבודה. חוקים אלו מכסים מגוון רחב של נושאים, לרבות שכר מינימום ותשלום שעות נוספות, שעות עבודה, תנאי עבודה בטוחים, אפליה והטרדה, והזכות להקים איגוד ולנהל משא ומתן קיבוצי.

מצד שני, יש כאלה שרואים בהם מגבלה על המעסיקים ובמובן מסוים גם על חופש הבחירה של העובדים. אז מה היתרונות והחסרונות שלהם? הנה הפרטים המלאים:

היתרונות של חוקי מגן

 • תנאי עבודה משופרים: חוקי העבודה המגנים קובעים סטנדרטים מינימליים לתנאי העבודה, כגון שעות עבודה, בטיחות ובריאות. זה עוזר לשפר את איכות החיים הכוללת של העובדים.
 • יחס הוגן: חוקי העבודה מגנים על עובדים מפני אפליה ומבטיחים יחס שווה במקום העבודה, ללא קשר לגזע, מין, גיל או מאפיינים אישיים אחרים.
 • שכר טוב יותר: חוקי העבודה קובעים סטנדרטים של שכר מינימום ומסדירים תשלום שעות נוספות, ומסייעים להבטיח שעובדים יקבלו פיצוי הוגן על עבודתם.
 • ביטחון תעסוקתי: חוקי עבודה מגנים, כגון אלו האוסרים סיום עבודה שלא בצדק, מסייעים לספק ביטחון תעסוקתי לעובדים.
 • הטבות לעובדים: חוקי העבודה עשויים גם לחייב מעסיקים לספק הטבות כגון ביטוח בריאות, חופשה בתשלום והטבות פרישה, תוך שיפור הביטחון הכלכלי הכולל של העובדים.

 

החסרונות של חוקי מגן

 • עלויות מוגברות למעסיקים: עמידה בחוקי העבודה עלולה להיות יקרה עבור מעסיקים, שחייבים לספק תנאי עבודה בטוחים, שכר הוגן והטבות לעובדים.
 • גמישות מופחתת: חוקי העבודה יכולים גם להפחית את הגמישות של מעסיקים במונחים של לוח זמנים, פיטורים והחלטות כוח אדם אחרות.
 • מורכבות: החוקים יכולים להיות מורכבים וקשים להבנה, מה שמוביל לבלבול ולפרשנות שגויה.
 • ליטיגציה: חוקי העבודה יכולים להוביל להגברת ההתדיינות, שכן עובדים מבקשים לאכוף את זכויותיהם והמעסיקים מתגוננים מפני האשמות על הפרות.
 • האטה בצמיחה הכלכלית: יש הטוענים שהגנות מופרזות על העבודה יכולות להפחית את התחרותיות של עסקים ולהאט את הצמיחה הכלכלית על ידי הגדלת עלויות והפחתת הגמישות.

 

חוקי מגן בתחומים שאינם דיני העבודה

 • חוקי הגנת הצרכן: חוקים אלה מגנים על צרכנים מפני שיטות עסקיות לא הוגנות, כגון פרסום כוזב, שיווק מטעה ומוצרים מסוכנים.
 • חוקי הגנת הסביבה: חוקים אלו מכוונים לצמצום הפגיעה בסביבה ולשמירה על משאבי הטבע, על ידי הסדרת פעילויות כגון זיהום והפקת משאבים.
 • חוקי בריאות ובטיחות: חוקים אלה קובעים סטנדרטים לבטיחות במקום העבודה, בטיחות מזון ובריאות הציבור, כדי להגן על אנשים מפני נזק.
 • חוקים נגד אפליה: חוקים אלה מגנים על אנשים מפני אפליה על בסיס גזע, מין, גיל, דת ומאפיינים אישיים אחרים, בתחומים כמו תעסוקה, דיור וחינוך.
 • חוקי הגנת מידע: חוקים אלה מסדירים את האיסוף, האחסון והשימוש במידע אישי, כדי להגן על זכויות הפרטיות של אנשים.
 • חוקי קניין רוחני: חוקים אלה מגנים על יוצרי יצירות מקוריות, כגון פטנטים, סימנים מסחריים וזכויות יוצרים, כדי להבטיח שהם יקבלו פיצוי ראוי עבור יצירותיהם.

 

השראה לחוקי מגן – התקנות בארצות הברית ובאירופה

היתרונות והחסרונות מייצגים רק חלק מהתמונה סביב הנושא של דיני עבודה בכלל וחוקי מגן בפרט. בשביל ללבן את המחלוקת, אפשר להתייעץ עם עורך דין דיני עבודה ולהוסיף למשוואה התייחסות לדוגמאות לחוקי עבודה מגנים שקיימים בעוד מקומות בעולם – כמו ארצות הברית ואירופה:

 • חוק התקני העבודה הוגן (FLSA), הקובע תקני שכר מינימום ותשלום שעות נוספות עבור עובדים מכוסים.
 • חוק הבטיחות והבריאות בעבודה (OSHA), המחייב מעסיקים לספק מקום עבודה בטוח ובריא לעובדיהם.
 • חוק יחסי העבודה הלאומי (NLRA), המגן על זכותם של עובדים להקים ולהצטרף לאיגודים ולנהל משא ומתן קיבוצי עם מעסיקיהם.
 • חוק חופשות משפחתיות ורפואה (FMLA), המעניק לעובדים הזכאים עד 12 שבועות של חופשה ללא תשלום, מוגנת בעבודה מסיבות משפחתיות ורפואיות מסוימות.

 

חוקים אלו נאכפים על ידי סוכנויות ממשלתיות שונות, כגון משרד העבודה או ארגוני הסיוע, ומספקים הגנות חשובות לעובדים בארצות הברית. אז אמנם בישראל התקנות הן שונות, אך התפקיד של עו"ד דיני עבודה הוא לבדוק איזה מהן משפיעות על כל אחד ואחת מאיתנו.

 

התייעצות עם עורך דין – הדרך למיצוי זכויות

הנושא של זכויות בעבודה מחייב מעורבות צמודה של בעלי מקצוע. מטבע הדברים, האנשים הנכונים להתייעץ איתם לגבי תאונות בעבודה וכמובן פיטורים הם עורכי דין שמגיעים מהתחום ומכירים אותו.

אבל מלבד נסיבות קיצוניות כאלה, כדאי לערב עורך דין גם במהלך העסקה שגרתית ובעיקר כדי לוודא שחוקי המגן נשמרים במלואם על ידי המעסיק. זו הדרך היחידה למיצוי זכויות וכלי חיוני לכל עובד ועובדת.

חוקי מגן בתחום דיני העבודה
חוקי מגן בתחום דיני העבודה
Picture of עו"ד ליאת פייגל
עו"ד ליאת פייגל
עורכת דין ליאת פייגל מתמקצעת בתחום דיני העבודה והמשפחה ובכל המעטפת המשפטית התומכת בתחומים אלו על כל רבדיה. בעלת יכולת ומוטיבציה לחבר תחומי משפט שונים לצורך השגת מקסימום האפשרויות ומיצוי הזכויות עבור הלקוח. מרצה בתחום דיני תאגידים, חברות ודיני חוזים בהכנה לבחינות לשכת עורכי הדין. מלמדת באופן פרטני כתיבה משפטית ומשפט מנהלי. מסייעת בכתיבת סמינריונים לסטודנטים בשנה השלישית והרביעית ללימודי משפטים. לעורכת דין ליאת פייגל 20 שנות ניסיון בתחום הביקורת החקירתית בגופים ציבוריים גדולים, ניסיון בתחום הייבוא ייצוא והסחר הבינלאומי.

עו"ד ליאת פייגל ושות' בפייסבוק | מייל אישי: [email protected] | אודות עו"ד ליאת פייגל ושות'

Google ג גוגל
5.0
מבוסס על 12 ביקורות
×
js_loader
a4
משרד עורכי דין ליאת פייגל ושות'
מחובר/ת
למעבר מהיר לשיחת ווטאסאפ עם נציג המשרד >>