ClickCease
חיפוש

העסקת עובד זר: זכויות וחוקים

 

רבים הם המעסיקים עובדים זרים, אך רבים עוד יותר אינם מודעים לכל הזכויות של העובדים הללו ולחוקים המיוחדים שהעסקתם של עובדים זרים דורשת את יישומם. אז בואו ללמוד על החוקים והזכויות של העובדים הזרים בישראל, שלא תגידו אחר כך שלא ידעתם.

 

חוקים וזכויות של העסקת עובד זר

ראשית חשוב להדגיש שבאופן עקרוני עובדים זרים זכאים לכל הזכויות להם זכאי כל עובד שכיר תושב ישראל. כלומר, כל חוקי העבודה המחייבים חלים גם עליהם, וביניהם החוקים בדבר שכר מינימום, דמי הבראה, חופשה שנתית, אופן הפיטורים, זכויות נשים בהריון ויולדות, ועוד.

עם זאת, ישנם גם כמה חוקים ייחודים הנוגעים לעובדים זרים, ונושאים בתוכם זכויות שניתנות רק להם, מתוקף מעמדם המיוחד. בהמשך מאמר זה נפרט על כמה מהזכויות המרכזיות הניתנות לעובדים זרים במדינת ישראל.

 

הזכות למגורים הולמים

אחת מהזכויות הבסיסיות ביותר של עובד זר ממעסיקו היא הזכות למגורים הולמים. את המגורים יש לספק לעובד למשך כל תקופת ההעסקה ואף לשבעת הימים שלאחריה.

החוק מפרט גם את הדרישות ממגורים כאלה וביניהן ניתן למצוא: שטח לינה של 4 מ"ר לפחות, כלי אוכל ומקרר, שירותים ומקלחת במרחק סביר ובעלי גישה נוחה, הסקה חשמלית ואוורור ועוד.

המעסיק רשאי לנכות את הוצאות המגורים משכרו של העובד, עד תקרה מסוימת, אך מעסיק שלא מספק לעובד שלו את הזכות הזו עובר עבירה פלילית, ועלול למצוא את עצמו תחת קנסות כבדים.

 

זכות שהייה בארץ לאחר סיום העבודה

עובדים זרים הם מי שאינם אזרחי ישראל או תושביה, ונוכחותם במדינה מוסדרת על ידי אשרת עבודה. אשרת עבודה מוגבלת בזמן קצוב, אך לעובד זר ישנה זכות להישאר בישראל גם חודש לאחר פקיעת אשרת העבודה.

 

הזכות לביטוח רפואי – עובדים זרים

זכות בסיסית נוספת שמוענקת לעובד זר מאת מעסיקו היא הזכות לביטוח רפואי. בניגוד לתושבי ישראל, שמבוטחים מכוח חוק ביטוח בריאות ממלכתי, לעובדים זרים אין ביטוח כזה. על מנת להגן על בריאותם של העובדים הזרים מחייב החוק את המעסיק לרכוש עבור העובד פוליסת ביטוח רפואי.

חשוב להדגיש שמדובר בזכות שמוענקת לכל עובד זר, בין שהוא מועסק בארץ באופן חוקי ובין שאינו. המעסיק רשאי לנכות חלק מעלות הפוליסה משכרו של העובד, ועליו לחדשה כל שנה, שלושה חודשים לפני פקיעת תוקפה.

גם במקרה של ביטוח בריאות מעסיק שלא יספק לעובדו את הזכות הזו עובר עבירה פלילית, וצפוי לעונשים שונים.

מה אינה כוללת הפוליסה?

ישנם תחומים שניתן שלא לכלול בפוליסה כמו: מצב מחלתי קודם, טיפולי פוריות, אין אונות ובעיות תפקוד מיני, לידה, שירותים פסיכולוגיים, ועוד.

בנוסף לכך הפוליסה אינה מכסה פגיעות בתאונות דרכים או תאונות עבודה, שכן הן כבר מכוסות על ידי חיקוקים אחרים.

 

הזכות לביטוח לאומי

עובדים זרים אינם זכאים לביטוח בריאות ממלכתי, אך הם כן זכאים לשירותים מסוימים שניתנים מטעם הביטוח הלאומי. בין השירותים הללו ניתן למצוא את התחומים הבאים: פגיעות בעבודה, קצבאות הקשורות באימהות, פיצויים במקרה של פירוק או פשיטת רגל של המעסיק ודמי לידה.

גם זכות זו מטילה חובה על המעסיק והיא הפרשה קבועה ממשכורתו של העובד לטובת הביטוח הלאומי. כמו כן עליו ליידע את העובד בנוגע למספר התיק שלו בביטוח הלאומי, על מנת שיוכל להשתמש בו במקרה הצורך.

 

חוקים נוספים

בנוסף לזכויות שהצגנו לעיל, בהעסקת עובדים זרים ישנם הסדרים מיוחדים אחרים, שנועדו להגשים תכליות שונות שאינן מתקיימות במקרה של עובדים שכירים תושבי ישראל. נציג את העיקריים שבהם:

 

הפקדת פיקדון חודשי לעובדים זרים

מעסיק של עובדים זרים בתחום הבניה, הטכנולוגיה הייחודית והסיעוד מחויבים להפריש בכל חודש פיקדון עבור העובד בחשבון מיוחד שנועד לכך. גובה הפיקדון משתנה בהתאם לתחומי העיסוק השונים, כך למשל בענף הבנייה גובה הפיקדון הוא סכום ההפרשות עבור פיצויי פיטורין וקרן הפנסיה שמוטל על המעסיק להפריש.

מטרתו של פיקדון זה הוא להוות תמריץ לעובד לעזוב את ישראל בתום אשרת העבודה שלו, שכן העובד הזר יקבל את הפיקדון במלואו כשיעזוב את הארץ.

אם העובד הזר ימשיך לשהות בישראל באופן בלתי חוקי עד 6 חודשים לאחר פקיעת האשרה ינוכה לו קנס מהפיקדון. אם יעזוב אחרי יותר משישה חודשים בהם שהה בישראל באופן בלתי חוקי הוא לא יהיה זכאי לקבל את כספי הפיקדון כלל.

 

הפקדת פיקדון חודשי לעובדים זרים מסתננים

הסדר דומה קיים גם למעסיקים של עובדים זרים מסתננים, כלומר כאלו שנכנסו לארץ באופן בלתי חוקי, אשר מחויבים להפקיד היום 16% משכרו של העובד לפיקדון בחשבון מיוחד, זאת בהתאם לפסיקת בית המשפט העליון לאחרונה.

16% הללו באים על חשבונו של המעסיק, במקום ההפרשות שהוא מחויב לבצע על פי חוק לקרנות פנסיה, פיצויי פיטורין וכו'. גם במקרה הזה עובד זר יהיה זכאי לקבל את הפיקדון במלואו אם יעזוב בתאריך שייקבע לעזיבתו. איחור בעזיבה יגרור קנסות על הפיקדון.

 

סיכום

העסקת עובדים זרים היא נצרכת והכרחית בענפים שונים, ועל כן מעסיקים רבים ששים להשתמש באופציה הזאת, אך פעמים רבות הם לא באמת מבינים את המורכבות שיש בהעסקה של עובדים כאלו.

על מנת שהמעסיק יעמוד בכל החובות שמשית עליו החוק בנוגע לאופן ההעסקה של העובד הזר, הוא זקוק ללמוד ולהבין את התחום לעומק. שכן צריך לזכור, משמעותה של אי עמידה בתנאים הללו היא פעמים רבות לא פחות מעבירה פלילית.

למעשה לרוב אין למעסיקים את הכוח, הזמן והידע הדרוש כדי ללמוד בעצמם את כל פרטי החוקים השונים הנוגעים להעסקת עובדים זרים. במקרים כאלו יותר ממומלץ להיעזר בעורך דין מומחה לדיני עבודה, שיעזור למעסיק לעמוד בכל חובותיו החוקיות.

לייעוץ נוסף בנושא העסקתם של עובדים זרים פנו לעו"ד ליאת פייגל, עו"ד מומחית לדיני עבודה.

העסקת עובד זר_ זכויות וחוקים
העסקת עובד זר_ זכויות וחוקים
Picture of עו"ד ליאת פייגל
עו"ד ליאת פייגל
עורכת דין ליאת פייגל מתמקצעת בתחום דיני העבודה והמשפחה ובכל המעטפת המשפטית התומכת בתחומים אלו על כל רבדיה. בעלת יכולת ומוטיבציה לחבר תחומי משפט שונים לצורך השגת מקסימום האפשרויות ומיצוי הזכויות עבור הלקוח. מרצה בתחום דיני תאגידים, חברות ודיני חוזים בהכנה לבחינות לשכת עורכי הדין. מלמדת באופן פרטני כתיבה משפטית ומשפט מנהלי. מסייעת בכתיבת סמינריונים לסטודנטים בשנה השלישית והרביעית ללימודי משפטים. לעורכת דין ליאת פייגל 20 שנות ניסיון בתחום הביקורת החקירתית בגופים ציבוריים גדולים, ניסיון בתחום הייבוא ייצוא והסחר הבינלאומי.

עו"ד ליאת פייגל ושות' בפייסבוק | מייל אישי: [email protected] | אודות עו"ד ליאת פייגל ושות'

Google ג גוגל
5.0
מבוסס על 12 ביקורות
×
js_loader
a4
משרד עורכי דין ליאת פייגל ושות'
מחובר/ת
למעבר מהיר לשיחת ווטאסאפ עם נציג המשרד >>