ClickCease
חיפוש

האם מותר לפטר עובד בסמוך לגיל פרישה?

החוק בישראל אוסר על פיטורי עובד בשל גיל, אך אין בו התייחסות מפורשת לשאלת המרחק ממועד הפרישה. עם זאת, בכל מקרה כדאי להתייעץ עם עורך דין לגבי זכויות מן הסוג הזה ובמידת הצורך אף לפעול בצורה אקטיבית להגשת תביעה כנגד המעסיק.

החוק בישראל מתיר פיטורי עובדים משיקולים ענייניים ומקצועיים בלבד. זה נשמע מובן מאליו, אבל יש לזה גם שורה ארוכה של השלכות. בטווח הקצר, המשמעות היא למשל שבהחלט מותר לפטר עובד בגלל ביצועים ותפוקה. מנגד, אסור לפטר עובד בגלל גיל. בטווח הארוך, השאלה המתבקשת היא האם מותר לפטר עובד בסמוך לגיל פרישה.

 

למה כדאי לדעת האם מותר לפטר עובד בסמוך לגיל פרישה?

שאלות לגבי האם מותר לפטר עובדים בסמוך לגילאי פרישה חוזרת על עצמה לעיתים קרובות. היא רלוונטית במדינות שונות ברחבי העולם, כי אפשר להבין את האינטרס של המעסיק לפטר את העובד כדי לחסוך בהוצאות או לצרכי התייעלות. יתרה על כך, החוק בישראל כאמור אוסר על פיטורי עובדים בגלל גיל – אבל אין בו איסור מפורש על פיטורי עובד בסמוך לגיל פרישה.

 

היתרונות והחסרונות של פיטורי עובדים בסמוך לגיל פרישה – מבחינת המעסיק

מעסיקים מנסים כל הזמן להתייעל ולכן הפיטורים משמשים עבורם בתור כלי אפקטיבי יחסית. ביחס לשאלה האם מותר לפטר עובד בסמוך לגיל פרישה, מה שבאמת צריך לבדוק זה את היתרונות והחסרונות של פיטורי עובדים מבוגרים. היות וגיל הפרישה מייצג במובן מסוים "גיל מאוחר" יחסית, צריך לבדוק מה המשמעות הספציפית של מהלך מן הסוג הזה.

ישנם יתרונות וחסרונות בפיטורי עובדים מבוגרים, וחשוב לשקול את שניהם לפני קבלת החלטה. לאחר מכן, אפשר להיכנס לעובי הקורה ולהתייעץ עם עו"ד ליאת פייגל לגבי ההשלכות.

יתרונות של פיטורי עובדים מבוגרים

 1. חיסכון בעלויות: עובדים מבוגרים נוטים לקבל משכורות גבוהות יותר, ולכן שחרור מהם יכול להביא לחיסכון בעלויות לחברה.
 2. הגדלת הזדמנויות לעובדים צעירים יותר: פיטורי עובדים מבוגרים יכולים ליצור הזדמנויות לעובדים צעירים בשכר נמוך יותר להתקדם בקריירה שלהם.
 3. פרודוקטיביות משופרת: עובדים צעירים יותר עשויים להיות נמרצים יותר ומסוגלים לעבוד שעות ארוכות יותר, מה שמוביל להגברת הפרודוקטיביות של החברה.

 

חסרונות של פיטורי עובדים מבוגרים

 1. אובדן ניסיון וידע: לעובדים מבוגרים יש לרוב שנים של ניסיון וידע רב ערך שיכול להיות קשה להחליף.
 2. השפעה שלילית על המורל: לפיטורי עובדים מבוגרים עלולה להיות השפעה שלילית על מורל העובדים שנותרו, מה שיוביל לירידה בפריון והגדלת התחלופה.
 3. סוגיות משפטיות: ישנם מספר חוקים המגינים על עובדים מבוגרים מפני אפליה, ולכן חשוב לוודא שההחלטה לפטר עובד מבוגר מבוססת על סיבות עסקיות לגיטימיות ולא על גיל.
 4. מוניטין: פיטורי עובדים מבוגרים עלולים לפגוע במוניטין של החברה, במיוחד אם ההחלטה נתפסת כלא הוגנת או מונעת מאפליה בגיל.

 

כפי שאפשר לראות, לפיטורי עובדים מבוגרים יכולים להיות גם יתרונות וגם חסרונות, וחשוב לחברה לשקול אותם היטב לפני קבלת החלטה. כדאי כל הזמן לערב בעלי מקצוע כמו עורכת דין ליאת פייגל ולברר מולה לגבי השלכות משפטיות, אבל צריך גם לחשוב על המשמעות של הפיטורים עבור המעסיק והחברה.

 

האם מותר לפטר עובד בסמוך לגיל פרישה במקומות שונים בעולם?

הניסיון של משרד עו"ד ליאת פייגל ושות' מגלה שיש מקום להשוואה בין ישראל לבין מקומות שונים בעולם. ברוב המדינות, כולל ארה"ב ומדינות רבות באירופה, אין זה בלתי חוקי לפטר עובד סמוך לגיל הפרישה. עם זאת, מעסיקים עדיין חייבים לוודא שהחלטתם לסיים את העסקתו של עובד מבוססת על סיבות עסקיות לגיטימיות ולא על אפליה על רקע גיל.

 

הגנה על זכויות עובדים

ישנם מספר חוקים המגינים על עובדים מפני אפליה על רקע גיל, כולל חוק אפליה בגילאים בתעסוקה (ADEA) בארצות הברית וחקיקה דומה במדינות אחרות. חוקים אלו אוסרים על מעסיקים לקבל החלטות תעסוקה על סמך גילו של העובד, כמו לפטר עובד סמוך לגיל פרישה, אם ההחלטה אינה מבוססת על סיבות עסקיות לגיטימיות.

מעסיקים שיפרו חוקים אלו עלולים לעמוד בפני עונשים משפטיים ופגיעה במוניטין שלהם, לכן חשוב לוודא שההחלטה לסיים את העסקתו של עובד מבוססת על סיבה עסקית לגיטימית, כגון ביצועים לקויים, ארגון מחדש או פיטורים, ולא על גיל. בכל מקרה, אמנם אין זה חוקי לפטר עובד סמוך לגיל פרישה, אך עדיין על המעסיקים לוודא שההחלטה מבוססת על נימוקים מקצועיים וכמובן גם רלוונטיים לעבודה.

 

התייעצות עם עורך דין – התהליך הנכון לכל מעסיק

מעורבות צמודה של עורך דין דיני עבודה היא חלק בלתי נפרד מההתנהלות השוטפת בין עובדים ומעסיקים. הבעיה היא שברוב המקרים רק עובדים מפוטרים חושבים להתייעץ עם עו"ד דיני עבודה לגבי הזכויות שלהם, בעוד באותה מידה חשוב שגם המעסיק יכיר הבדלים בין סוגים שונים של זכויות בעבודה ויידע כיצד להגן על עצמו.

במילים אחרות, מניעת תאונות בעבודה היא לא הסיבה היחידה לערב עורך דין. אם רוצים להשלים כחוק תהליך של פיטורים, כדאי לערב אותו מוקדם ולהרוויח שורה ארוכה של יתרונות:

 • ציות לחוק: פיטורי עובדים יכול להיות תהליך מורכב ורגיש מבחינה משפטית, וחשוב למעסיק לוודא שהם ממלאים אחר כל החוקים והתקנות הרלוונטיים. עורך דין יכול לייעץ למעסיק לגבי חובותיו על פי חוקי העבודה והעבודה, כגון תקופות הודעה מוקדמות מינימליות, הליכי פיטורין וחובות למתן פיצויי פיטורים.
 • הימנעות מאתגרים משפטיים: פיטורי עובדים עלולים לגרום לאתגרים משפטיים, כגון תביעות פיטורים שלא כדין או תביעות בגין אפליה או הטרדה. עורך דין יכול לעזור למעסיק להבין את הסיכונים של אתגרים אלו וכיצד למזער אותם על ידי הבטחת תהליך סיום העסקה הוגן ועקבי.
 • הגנה על מידע סודי: פיטורי עובדים יכולים להעלות חששות לגבי ההגנה על מידע סודי, סודות מסחריים ומידע עסקי רגיש אחר. עורך דין יכול לייעץ למעסיק לגבי חובותיו להגן על מידע סודי וכיצד לצמצם את הסיכונים של חשיפה בלתי מורשית.
 • שימור יחסים: לפיטורי עובדים יכולה להיות השפעה שלילית על מורל העובדים שנותרו ועל היחסים בין המעסיק לעובדיו. עורך דין יכול לייעץ למעסיק כיצד למזער את ההשפעות הללו ולשמור על קשרים עם עובדים ואיגודי עובדים.
 • הפחתת הסיכון להתדיינות משפטית: פיטורי עובדים עלולים לגרום לאתגרים משפטיים ולליטיגציה יקרה. עורך דין יכול לעזור למעסיק להבין את הסיכונים המשפטיים הכרוכים בפיטורים וכיצד להפחית את הסיכון לאתגרים משפטיים.

 

המסקנה היא שהתייעצות עם עורך דין לפני פיטורי עובדים יכולה לסייע למעסיק להבטיח שהתהליך עומד בחוק. בנוסף, זה מפחית את הסיכון לאתגרים משפטיים, מגן על מידע סודי, משמר מערכות יחסים ומפחית את הסיכון להתדיינות משפטית.

 

מתי פונים לעורך דין?

מעסיק צריך לפנות אל עורך דין כאשר הוא תוהה האם מותר לפטר עובד בסמוך לגיל פרישה ורוצה לעשות את זה כחוק. בצד השני של המתרס, עובדים שחוששים שהם פוטרו מחמת גיל בהחלט יכולים וצריכים לפנות לעורך דין כדי לבדוק האם הזכויות שלהן נשמרו ובאיזה אופן.

האם מותר לפטר עובד בסמוך לגיל פרישה?
האם מותר לפטר עובד בסמוך לגיל פרישה?
Picture of עו"ד ליאת פייגל
עו"ד ליאת פייגל
עורכת דין ליאת פייגל מתמקצעת בתחום דיני העבודה והמשפחה ובכל המעטפת המשפטית התומכת בתחומים אלו על כל רבדיה. בעלת יכולת ומוטיבציה לחבר תחומי משפט שונים לצורך השגת מקסימום האפשרויות ומיצוי הזכויות עבור הלקוח. מרצה בתחום דיני תאגידים, חברות ודיני חוזים בהכנה לבחינות לשכת עורכי הדין. מלמדת באופן פרטני כתיבה משפטית ומשפט מנהלי. מסייעת בכתיבת סמינריונים לסטודנטים בשנה השלישית והרביעית ללימודי משפטים. לעורכת דין ליאת פייגל 20 שנות ניסיון בתחום הביקורת החקירתית בגופים ציבוריים גדולים, ניסיון בתחום הייבוא ייצוא והסחר הבינלאומי.

עו"ד ליאת פייגל ושות' בפייסבוק | מייל אישי: [email protected] | אודות עו"ד ליאת פייגל ושות'

Google ג גוגל
5.0
מבוסס על 12 ביקורות
×
js_loader
a4
משרד עורכי דין ליאת פייגל ושות'
מחובר/ת
למעבר מהיר לשיחת ווטאסאפ עם נציג המשרד >>