ClickCease
חיפוש

צוואות וחוק הירושה

 

צוואות וחוק הירושה הם חוקים אשר מיועדים לשמור על הנכסים של האדם גם לאחר לכתו בטרם עת. במאמר זה נדון על החוק ועל הדברים שחייבים לדעת לפני שיוצרים ירושה כזו.

 

במה עוסק חוק הירושה?

בהעברת העזבון של אדם לאחר מותו. העזבון יכול להיווצר מכוח הדין או מכוח צוואה.

מהו עיזבון?

אין הגדרה מדויקת מהו עיזבון. ככלל מדובר בנכסים של האדם – זכויות, חובות וטובות הנאה שהשאיר אחריו, אולם לא כל הנכסים והזכויות כלולים בעיזבון.

מה לא כלול בעיזבון?

סכומים שיש לשלם עפ"י חוזה ביטוח, פנסיה, קופת גמל אלא אם הותנה במפורש שהם שייכים לעיזבון.

מהו חופש הציווי?

בדין הישראלי אדם חופשי לצוות לחלק את עיזבונו לכל אדם או חברה על פי רצונו. כך למשל, המצווה יכול לנשל את משפחתו ולחלק את כל רכושו לפי רצונו. דרך המלך לחלק את העיזבון היא באמצעות צוואה, המהווה חלוקת עיזבון ורכוש של הנפטר על פי רצונו  בלבד בטרם הגיע מועד פטירתו. אם נערכה צוואה תקפה יחולק העיזבון בהתאם להוראותיה. אם לא נכתבה צוואה תקפה או שהצוואה שנכתבה נפסלה, העיזבון יחולק בהתאם להוראות הדין הקבועות בחוק הירושה.

למה חשוב לערוך צוואה?

אדם עמל כל חייו, חוסך כספים ונכסים כאלו ואחרים. בעת פטירתו לא תמיד המשפחה מודעת לכל הרכוש שנצבר, כך שעריכת צוואה מבטיחה חלוקת כלל הנכסים שנצברו. סיבה נוספת טמונה בעובדה שכל אדם רשאי לחלק את רכושו בהתאם לרצונו, פעולה זו יכולה להתקיים רק באמצעות צוואה תקפה שעומדת בהוראות הדין. אשר על כן, לא אחת כשיש רכוש רב, חשוב  שהצוואה תהיה כמה שיותר מפורטת לגבי זהות הנכסים ומיקומם, וכן לגבי דרך חלוקתם.למה חשוב לערוך צוואה אצל עו"ד אשר בקיא בהוראות הדין ? כדי שניתן יהיה לקיימה.

אלו סוגי צוואות ניתן לערוך?

 

צוואה הדדית

צוואה שעורכים בני זוג מתוך הסתמכות של בן הזוג האחד על צוואת בן הזוג האחר. כך למשל, בני הזוג יכולים לקבוע כי עת נפטר אחד מהם כל העיזבון עובר לאחר או שכל עיזבונו של הנפטר עובר לילדיהם. בצוואת הדדיות יש מורכבות ולכן יש לשים לב לפרטים רבים שאינם רלוונטיים לצוואות שאינן צוואות הדדיות.

 

צוואה בכתב יד

מאופיינת בכך שכולה צריכה להיות כתובה בכתה ידו של המצווה, לשאת תאריך בידו של המצווה ולהיחתם בידי המצווה – לא ניתן לקבל צוואה בכתב יד שאינה בכתב ידו של המצווה.

 

צוואה בעדים

צריכה להיות בכתב, לשאת תאריך, המצווה צריך לחתום בפני שני עדים שהצהיר בפניהם כי זו צוואתו.

 

צוואה בפני רשות

ישנם מספר גורמים עפ"י רשימה סגורה שיכולים להיחשב "רשות", למשל שופט או רשם של בית משפט, נוטריון או חבר בית דין דתי. לעריכת צוואה בפני רשות ישנו נוהל סדור בו המצווה מצהיר בפני הרשות כי זו צוואתו.

 

צוואה בעל פה

יכול לערוך רק חולה אנוש העומד למות, אדם שנמצא בסכנת מוות ממשית מבחינה אובייקטיבית. אותו אדם שעומד למות מצווה בעל פה בפני שני עדים מה רצונו ואלה עורכים את צוואתו בכתב ולאחר מכן נדרשים הם להפקידו אצל הרשם.

האם ניתן להוסיף הוראות נוספות בצוואה?

ניתן להוסיף הוראות נוספות בצוואה בהתאם לפרוצדורות הקבועות בחוק. כמו כן ניתן להוסיף בצוואה פרק בו המצווה מביע את רגשותיו, תחושותיו, ציפיותיו לאחר מותו וכן הסבר לגבי אופן חלוקת רכושו. צוואה אינה רק צוואה לעניין חלוקת העיזבון, שכן ניתן גם להוסיף לה פן נוסף רגשי בקשר לחייו האישיים של המצווה, מעין מכתב פרידה.

מה לא ניתן להעביר בירושה?

חברות. את כל היתר ניתן.

ליאת פייגל, עו"ד מגשרת וחשבת שכר

צוואות וחוק הירושה
צוואות וחוק הירושה
Picture of עו"ד ליאת פייגל
עו"ד ליאת פייגל
עורכת דין ליאת פייגל מתמקצעת בתחום דיני העבודה והמשפחה ובכל המעטפת המשפטית התומכת בתחומים אלו על כל רבדיה. בעלת יכולת ומוטיבציה לחבר תחומי משפט שונים לצורך השגת מקסימום האפשרויות ומיצוי הזכויות עבור הלקוח. מרצה בתחום דיני תאגידים, חברות ודיני חוזים בהכנה לבחינות לשכת עורכי הדין. מלמדת באופן פרטני כתיבה משפטית ומשפט מנהלי. מסייעת בכתיבת סמינריונים לסטודנטים בשנה השלישית והרביעית ללימודי משפטים. לעורכת דין ליאת פייגל 20 שנות ניסיון בתחום הביקורת החקירתית בגופים ציבוריים גדולים, ניסיון בתחום הייבוא ייצוא והסחר הבינלאומי.

עו"ד ליאת פייגל ושות' בפייסבוק | מייל אישי: [email protected] | אודות עו"ד ליאת פייגל ושות'

Google ג גוגל
5.0
מבוסס על 12 ביקורות
×
js_loader
a4
משרד עורכי דין ליאת פייגל ושות'
מחובר/ת
למעבר מהיר לשיחת ווטאסאפ עם נציג המשרד >>