ClickCease

עברת תאונת עבודה? דע את זכויותיך

תאונת עבודה היא מושג ומוכר וידוע, אך ההגדרה המדויקת שלה, התנאים להכרה בתאונה כתאונת עבודה, והזכויות הנגזרות ממנה קצת פחות מוכרים לציבור הרחב. אך למעשה, לאדם שלא יודע את זכויותיו יהיה מאוד קשה לעמוד עליהן בעת הצורך. בדיוק בשביל זה אנחנו כאן.

 

מהי תאונת עבודה?

סעיף 79 לחוק הביטוח הלאומי (להלן: החוק) מגדיר "פגיעה בעבודה" כתאונת עבודה או מחלת מקצוע. כאשר תאונת עבודה היא תאונה שאירעה תוך כדי העבודה ועקב העבודה, ומחלת עבודה היא מחלה שנקבע בתקנות כמחלת מקצוע ונגרמה עקב העבודה.

החוק מוסיף עוד מספר מקרים שנחשבים לתאונת עבודה, על אף שאינם נכללים בהגדרה שלעיל, וביניהם:

  1. תאונה שקרתה בדרך אל העבודה או בדרך ממנה.
  2. תאונה שנגרמה בשל מעשה של העובד שנועד להציל או למנוע נזק לגוף או לרכוש, בתנאי שהייתה בשעת העבודה ובמקום העבודה או בסביבתו.
  3. פגיעה הנגרמה בשעת העבודה שפגע בו אדם אחר בחפץ הנמצא במקום העבודה או בסביבתו, בתנאי שלנפגע לא היה חלק בגרימת הפגיעה.
  4. תאונה שקרתה לשכיר במקום בו הוא נוהג לסעוד בשעת ההפסקה, שהינה על דעת המעסיק ושאינה עולה על שלוש שעות.
  5. שכיר חבר ועד העובדים שנפגע במהלך מילוי תפקידו, ועקב כך.

 

מי זכאי לביטוח תאונות עבודה?

פיצויים לנפגעי עבודה מתקבלים על ידי הביטוח הלאומי, או ביתר דיוק – על ידי ביטוח תאונות עבודה. למעשה כל עובד בישראל מבוטח בביטוח תאונות עבודה, באופן הבא:

 

שכיר

חובת תשלום דמי הביטוח מוטלת על המעסיק, כאשר יש לאותו אדם מספר מעסיקים, כל אחד מהם חייב בתשלום דמי הביטוח כאילו הוא המעסיק היחיד.

כיוון שחובת דמי הביטוח מוטלת על המעסיק, אי תשלומם אינו משפיע על הזכאות לקצבה ואינו מאפשר הפחתה.

 

עצמאי ומי שמעסיקו אינו תושב ישראל

חובת תשלום דמי הביטוח של עצמאי הרשום במוסד הביטוח הלאומי ומי שמעסיקו אינו תושב ישראל, מוטלת על העובד עצמו. מכיוון שכך, חוב בדמי הביטוח עלול לגרור להפחתה בקצבה במקרה הצורך, ואף את ביטול הזכאות, הכול לפי נסיבות העניין.

 

תושב ישראל העובד בחוץ לארץ

גם לתושב ישראל העובד בחוץ לארץ יכולה להיות זכאות לביטוח תאונות עבודה מטעם הביטוח הלאומי בשני המקרים הבאים:

  1. עובד שכיר מעסיקו הוא גם תושב ישראל וחוזה העבודה ביניהם נערך בישראל.
  2. עובד עצמאי, שנפגע בתאונת עבודה בחו"ל, בתנאים מסוימים. לעיתים יכירו גם בתאונה בדרך לחו"ל ובחזרה כתאונת עבודה.

 

דמי פגיעה

דמי פגיעה הם הפיצויים שביטוח לאומי שניתנים תמורת אובדן הכנסה במקרה של תאונת עבודה. את דמי הפגיעה משלמים כל עוד הנפגע אינו מסוגל, כתוצאה מהתאונה, לעבוד בעבודתו או בכל עבודה מתאימה אחרת.

את דמי הפגיעה ניתן לקבל בעד כל יום שהנפגע נעדר מעבודתו, כאשר אם מדובר בהיעדרות של פחות מ-12 יום לא יינתנו דמי פגיעה עבור שלושת ימי ההיעדרות הראשונים, למשך 13 שבועות לכל היותר.

כאשר מדובר בעובד עצמאי, ינוכו מדמי הפגיעה כל 12 הימים הראשונים להיעדרותו. אם ההיעדרות מהעבודה נמשכת גם לאחר 13 שבועות, ניתן להגיש תביעה לקביעת דרגת נכות מעבודה.

 

חישוב דמי הפגיעה

סכום יומי של דמי פגיעה מחושב כך: 75% מהכנסתו החייבת בדמי ביטוח לאומי של הנפגע בשלושת החודשים המלאים האחרונים שעבד בהם, לחלק ב-90, שהם מספר ימי העבודה באותם חודשים. לעובד עצמי דמי הפגיעה מחושבים לפי הכנסותיו בשנת המס השוטפת.

 

טיפול רפואי

הטבה נוספת שניתנת כתוצאה תאונת עבודה היא זכאות לטיפול רפואי חינם, זאת למשך כל זמן הטיפול בתוצאות תאונת העבודה. הטבה זאת אינה ניתנת באופן ישיר על ידי ביטוח לאומי, אלא באמצעות קופת החולים בה היה חבר הנפגע לפני התאונה.

את היקף הטיפול הרפואי הנדרש ואת סוגו קובע הרופא המטפל בנפגע מטעם קופת החולים.

 

קצבת נכות

עובד שנותר בעל נכות עקב הפגיעה בעבודה יכול להיות זכאי לפיצוי עבורה, לעיתים בדרך של מענק ולעיתים בדרך של קצבת נכות חודשית.

 

הגשת תביעה

ניתן להגיש תביעה לקבלת גמלת נכות בין אם הנפגע נעדר מהעבודה והיה זכאי לדמי פגיעה ובין אם לאו. את התביעה ניתן להגיש באופן מקוון או ידני לסניף ביטוח לאומי.

חשוב לשים לב לזמן בו מוגשת התביעה. יש להגישה עד 12 חודשים מיום הפגיעה. הגשה מאוחרת יותר עלולה לפגוע בזכות לקצבה, כולה או חלקה.

 

ייצוג משפטי

פעמים רבות הצלחת תביעה מסוג זה תלויה גם באיכות הייצוג המשפטי של הנפגע. המחוקק הכיר בחשיבות הרבה של ייצוג על ידי עורך דין במקרים כאלה מחד, ובעובדה שמגישי התביעה הם אנשים שבדרך כלל בדיוק איבדו את יכולת הפרנסה שלהם מאידך, ולכן קבע הגבלות על שכר הטרחה שעורך דין יכול לגבות במקרים כאלה.

 

קביעת דרגת נכות

דרגת הנכות נקבעת על ידי ועדה רפואית המורכבת מרופא אחד או שניים, המומחים בתחום הפגיעה ואינם קשורים לביטוח לאומי.

ועדה זו תקבע מהו היקף הפגיעה כתוצאה מהתאונה וכך תקבע לנפגע אחוזי נכות. דרגת הנכות יכולה להיות זמנית, במקרה בו הועדה חושבת שמצבו של הנפגע עשוי להשתנות, ויכולה להיות קבועה, במקרה בו לא צפוי שינוי ברמת הפגיעה.

 

סיכום

במאמר זה פרשנו בפניכם חלק מן הנושאים המשפטיים הסבוכים והרבים המלווים פגיעה בעבודה. למדנו שלעובד הנפגע בעבודתו ונותרה לו כתוצאה מכך נכות יש זכויות ופריבילגיות שונות שכדאי מאוד למצות. למרות זאת, אנשים מפספסים את ההטבות המגיעות להם פעמים רבות, הן בשל חוסר מודעות, והן בשל התנהלות לא נכונה מול הביטוח הלאומי.

את שתי הבעיות הללו ניתן לפתור על ידי שימוש בשרותיו של עורך דין מומחה לדיני עבודה, המכיר את רזי המערכת והחוק לפני ולפנים ויוכל לעזור לכם במשימה הלא פשוטה של מיצוי זכיותיכם.

רוצים לדעת עוד? פנו לעו"ד ליאת פייגל, עו"ד מומחית לדיני עבודה.

מה היה לנו עד עכשיו?
עורך דין ליאת פייגל
עורכת דין ליאת פייגל

השאירו פרטים ונחזור אליכם

מידע נוסף
מצאתם את מה שחיפשתם? שתפו בקליק
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print
לוגו עורך דין ליאת פייגל

מחפשים משרד עורכי דין בנושא ?
לקבלת ייעוץ חינם השאירו פרטים