ClickCease

פיצויים לעובד במקרה של פירוק חברה

סיום תקופת ההעסקה במקום עבודה מסוים יכול שיתרחש בצורות רבות, כאשר אחת מהן היא פירוק החברה. כאשר חברה מתפרקת כל עובדיה נהפכים באחת למפוטרים, על כל המשמעויות הנלוות לכך. אך מה בנוגע לפיצויים המגיעים לעובד במקרה של פירוק חברה? על זאת במאמר שלפניכם.

פיצויים לעובד במקרה של פירוק חברה – כדאי להכיר!

ראשית יש להקדים ולהסביר את הבעייתיות שעומדת בפני עובד המבקש לקבל את הפיצויים המגיעים לו על פי דין במקרה של פיטורים, כאשר מדובר במקרה של פיטורים בעקבות פירוק החברה.

כאשר מתקבלת החלטה לפרק חברה משמעות הדבר היא שהחברה אינה בת פירעון עוד, כלומר, אין  לה את היכולת לפרוע את חובותיה לנושים שלה, כאשר חלק מן הנושים הללו הם העובדים שלה עצמה.

לאחר פירוקה של החברה נעלמת מעל פני האדמה הישות המשפטית הזאת, ועל כן מתחסלת האפשרות של העובד לבוא ולתבוע ממנה את כספו בעתיד.

חשוב להדגיש שכאשר חברה מגיעה למצב של פירוק הדבר מעיד על מצב כלכלי קשה שלה תקופת זמן לפני כן, מה שאומר הרבה פעמים שהיא לא שלמה משכורות לעובדיה במשך התקופה, לא הפרישה להם כספים לקופת גמל ופנסיה ולא שילמה להם פיצויי פיטורים. וכך נותרים העובדים בפני שוקת שבורה.

 

פיצויים לעובד במקרה של פירוק חברה – הפתרון

הבעיה שתיארנו לעיל מוכרת כמובן למחוקק, ועל כן יש לה פתרונות בנמצא:

 

פתרון ראשון: קבלת תשלום מהביטוח הלאומי

הפתרון הראשון הוא בדמות התחייבות של הביטוח הלאומי לשלם לעובד את התשלומים שהמעסיק היה חייב לו.

על מנת שעובד יהיה זכאי לקבלת הכספים הללו מן הביטוח הלאומי עליו לעמוד במספר תנאי סף:

  1. בית המשפט המחוזי הוציא כבר צו פירוק לחברה שהיה מועסק בה.
  2. מונה לחברה מפרק מטעם בית המשפט.
  3. פרטי התביעה של העובד אושרו על ידי המפרק של החברה.

 

פתרון שני: פריעה מתוך נכסי החברה

לעיתים גם כשחברה מגיעה למצב של פירוק נותרים לה נכסים מסוימים, שאותם יש לחלק בין כל הנושים שלה. נכסים אלו לא מספיקים כמובן לתשלום כל חובותיה, אך במקרה של עובדי החברה הזכות שלהם להיפרע ממנה נחשבת לזכות קדימה.

כאשר אומרים זכות קדימה הכוונה היא שחובותיה של החברה לעובדים ישולמו לפני שיפרע כל חוב אחר שלה, ורק לאחר תשלום לעובדים יחולקו שאר הנכסים לנושים האחרים. כאשר הנכסים שנותרו לחברה מספיקים לכיסוי חובותיה לעובדים לא יהיה צורך לפנייה לביטוח הלאומי.

 

קבלת פיצויים מאת ביטוח לאומי – ההליך

עד עתה הבנו שהזכות לתבוע פיצויים לעובד במקרה של פירוק חברה קיימת, אך עדיין יש להבין מהו ההליך שיש לעבור על מנת לקבלה. נפרוט להלן את שלבי ההליך:

פיצויים לעובד במקרה של פירוק חברה
פיצויים לעובד במקרה של פירוק חברה

שלב ראשון: התאגדות העובדים לצורך הגשת בקשה לבית המשפט

כזכור לעיל, אחד מתנאי הסף לקבלת הפיצויים המדוברים מהביטוח הלאומי הוא קיומו של צו פירוק. לעיתים חברה נכנסת לקשיים כלכליים ומפסיקה לשלם לעובדיה, אך היא עדיין לא מתחילה בתהליך פירוק.

במקרה כזה על העובדים להתאגד ביחד וליזום הגשת בקשה לבית המשפט לכינוס נכסיה של החברה ולפירוקה. מומלץ מאוד להיוועץ בפני גורם משפטי לפני שמתבצעת פנייה כזאת לבית המשפט.

שלב זה כמובן רלוונטי רק במקרים שבהם עוד לא החלו בתהליכי פירוק של החברה, אם החברה כבר פורקה יש להתחיל מהשלב השני.

 

שלב שני: הגשת התביעה בגין שכר עבודה ופיצויי פיטורים

השלב השני הוא הגשת התביעה בנוגע לשכר עבודה ולפיצויי פיטורים. את התביעה יש להגיש באמצעות טופס ייעודי שניתן למצוא באתר הביטוח הלאומי, כאשר יש לצרף לה את המסמכים הבאים:

  1. הוכחות לגבי החוב לעובד.
  2. שלושה תלושי שכר אחרונים.
  3. הוכחות לקיומו של רצף בעבודה.
  4. מסמך המעיד על סכום פיצויי הפיטורים שכבר הופרשו לקופת הגמל של העובד.

את התביעה יש להעביר קודם כל למפרק החברה על מנת שיאשרה. אם הוא מאשר אותה עובר הטיפול בתביעה לביטוח הלאומי, שיעביר את הכספים ישירות לחשבון הבנק של העובד. אם הוא אינו מאשר אותה ניתן לערער על החלטתו לבית המשפט המחוזי.

חשוב להוסיף שסכום הפיצויים שניתן לקבל בתביעה כזאת מוגבלים על פי חוק, ועומדים, נכון להיום, על תקרה של 114,452 ₪.

 

שלב שלישי: הגשת תביעה בגין חובות הפרשה לקופות גמל, קרן פנסיה וביטוח מנהלים

את התביעה בגין ההפרשות השונות מבצעות בדרך כלל החברות המנהלות את הקופות הללו בעבור העובדים, אך חשוב לוודא שתביעה כזאת אכן הוגשה על ידן.

החברות המנהלות מגישות גם הן את התביעה לאישורו של המפרק. לאחר האישור עוברת התביעה לביטוח הלאומי, וההפקדה מתבצעת ישירות לקרנות ולקופות השונות. בעת ביצוע ההפקדה על ידי הביטוח הלאומי תשלח הודעה הן לעובד והן לחברה המנהלת את הקופה או את הקרן.

 

סיכום

כאשר חברה עוברת של תהליך של פירוק עובדיה נמצאים במצב מורכב במיוחד. הם מאבדים באחת את מטה לחמם, ופעמים רבות לא נותר להם ממה להיפרע, ומהיכן לזכות בכספי הפיצויים המגיעים להם על פי דין.

יש לכך פתרונות שונים, אך חשוב לדעת שמכיוון שכל הפתרונות הללו קשורים באופן הדוק להליך פירוק החברה, שהוא הליך משפטי איטי, ייקח זמן עד שהעובדים באמת יקבלו את המגיע להם.

חשוב להבין שכדי לנהל הליך משפטי יעיל ומהיר ככל האפשר במקרה כזה כדאי לפנות לעזרה מקצועית בדמות עורך דין לדיני עבודה. הוא ידע לכוון אתכם כיצד להשיג את זכויותיכם, וילווה אתכם במאבקים משפטיים אם יתעוררו כאלו בדרך.

לייעוץ בנושא זה פנו לעו"ד ליאת פייגל, עו"ד מומחית לדיני עבודה.

מה היה לנו עד עכשיו?

עו"ד ליאת פייגל ושות' בפייסבוק | מייל אישי: office@liatfaigel-law.co.il | אודות עו"ד ליאת פייגל ושות'

מחפשים משרד עורכי דין בנושא?
לקבלת ייעוץ חינם השאירו פרטים