ClickCease

לצמוח ממשבר הקורונה – היבטים נוספים להיבטים המשפטיים והכלכליים

תוכן עניינים

משבר הקורונה הוא משבר, ועל כך אין מחלוקת. למעט גודלו ועוצמתו, משבר הקורונה אינו שונה מכל משבר אחר בפן האישי, העסקי או החברתי, אלא שהוא משלב מספר רבדים והופך מסובך בשל האינטנסיביות שלו באותם מישורים. כך, בשל גודלו ועוצמתו, משבר הקורונה דוחף אותנו ומחייב אותנו לסגל לעצמנו כלים פרקטיים להמשך הדרך בתנאים של חוסר וודאות.

משבר הקורונה נחת עלינו "כרעם ביום בהיר", מבלי שיהיו לצידנו מומחים לפתרון הבעיה המקומית, הארצית והעולמית. לצד הבעיה הכללית, לכל אחד מאיתנו נוצרה בעיה אישית וגם לה אין לנו פתרונות. תוצאת הדברים היא, שכל אחד ואחת מאתנו הופך להיות מומחה בתחומו ולייצר פתרונות תוך כדי תנועה. הפתרונות הקטנים והנקודתיים של כל אחד מאתנו יולידו את הפתרון הכולל.

משבר הקורונה למעשה דוחק אותנו לפינה, ומעמיד אותנו עם הפנים לקיר. הוא בוחן אותנו ואת אישיותנו, כבני אדם, כחברה, כחברים, כהורים, כמעסיקים, כעובדים, כילדים, כנותני שירות, כבעלים, כנשים או בכלל בכל פן וסטטוס אחר בכל תחומי החיים. משבר הקורונה נוגע למעשה בכולנו בו זמנית. האם זה מעודד – ש"צרת רבים נחמת יחיד", אולי כן ואולי לא.

איך להתמודד ומה צריך לעשות
ראשית, צריך לחשוב קצת אחרת (וגם להאמין), שאולי המשבר יוצר גם הזדמנויות חברתיות, משפחתיות, עסקיות וכיוצ"ב, כאלה שאפשר לחלוק אותן עם אחרים בכל העולם ולבחון תגובתם של אלה, ולא רק במישור הלוקלי. האחדות, השותפות, ההזדהות והערבות ההדדית הופכות את המשבר לאחר ואת כולנו לשווים. בנקודת מבט שכזו ניתנת לנו למעשה הזדמנות פז לשנס מותניים ולהוציא מעצמנו משהו אחר, לתרום, לשתף ולשפר את פני החברה.

אתרי האינטרנט, פייסבוק וכן רשתות חברתיות אחרות לימדו אותנו כיצד לפנות לביטוח לאומי, איך להגיש את הטפסים ומה להזין בשדות הרלוונטיים לקבלת דמי אבטלה. לא נותר אדם אחד במדינת ישראל שאינו יודע מהו חל"ת, מהו מל"ל, ומהן שעות היציאה מהבתים. אנחנו מעודכנים אונליין ב"כללי האסור" וב"כללי המותר", מפוחדים מכמות החולים ומכמות הנפטרים. לאף אחד אין תשובות וודאיות וחוסר הוודאות עצום, וגם פרק הזמן שהתקופה הזאת תימשך אינו ידוע, וזה קשה, אבל זה טוב – כי אנחנו לומדים לנוע בתנאים של חוסר וודאות וליצור לעצמנו וודאות משלנו בתוך עולם של חוסר וודאות.

נשמע מוזר וקשה – אולי, ובשביל זה אנחנו כאן כדי לסייע והפעם בכלים שלובים. בכל המפתחות שיצרנו עבורכם שלוב ההיגיון משפטי, האנושי והשכל הישר. כולם נכתבו בחשיבה יוצרת ומתוך ניסיון לייצר פתרונות בכל המישורים; חברה, משפחה, עבודה, פיננסים וכדומה. צרור המפתחות מונגש לכם באהבה כדי לעורר בכם השראה, כדי לסייע לכל קורא לחשוף זווית ראיה אחרת על משברים בכלל ועל משבר הקורונה בפרט.

אל תשכחו – עם ישראל, הוא עם סגולה, "עברנו את פרעה נעבור גם את זה".


1. מפתח ראשון – כלים מהלב

 

דמיינו לכם חופשה שתכננתם והגיע מועדה, דמיינו בחינה שעברתם בהצלחה, דמיינו ותרגישו את החיבוק החזק של הילד שבאתם הביתה מהעבודה, תיזכרו בשיר יפה שאתם אוהבים ותשירו, תסתכלו באלבומי התמונות ותראו כמה מצחיק זה לראות אותכם כילדים, תמונות שחור לבן, שיער מקורזל בגדים של פעם, מתי היה לכם זמן לזה – רק עכשיו.
זוכרים שהתווכחתם על שטויות עם חברים, עם שותפים, עם הילדים, עם עמיתים לעבודה – נכון שזה שטויות, מתי חשבתם ככה, רק עכשיו.
זוכרים שצעקתם על הילדים, די עם הנשיקות הדביקות, ולהורים אמרתם די עם הטלפונים, ובעבודה לא היה לכם רגע דל וכל היום קפצתם מפגישה לפגישה או משיחה לשיחה ושכחתם לאכול ולשתות, זוכרים ? – נכון שאפשר אחרת, הנה זה הגיע עכשיו.
כך, נכון שחשבתם שזה אסון כשילד לא הולך לבית הספר או מאחר ? נכון שזה לא ? מתי העזתם לבחון אפשרות של למידה מהבית במסגרת חוק חינוך חובה, רק עכשיו.
גברת קורונה טרפה לנו את כל הקלפים. וגברת קורונה חושבת שהיא תהפוך את חיינו – אבל גברת קורונה טועה.


מכאן, גברת קורונה לא יכולה להחליט ולבחור עבורנו. ההגה בידיים שלנו. אנחנו מחליטים ובוחרים !!!


ומה אנחנו בוחרים – להתמודד, להתמודד, להתמודד, להתמודד זה כיף. למה זה כיף ? – כי התמודדות הופכת אותנו לחזקים, לא בנקודת הזמן בה אנחנו מתמודדים אלא לאחריה, מהחולשה צומח כוח.
איך ? – בדיוק כמו בחדר כושר.

אם אנחנו רוצים לשרוד את האתגרים הרבים של החיים, אנחנו צריכים להשקיע מאמצים עילאיים בסבלנות והתמדה. אנחנו חייבים להיות נחושים והחלטיים ולהכריע (כמו ששופט מכריע במשפט) שאין דבר שאנחנו לא יכולים להתמודד אתו, לא משנה גודלו, לא משנה עוצמתו ולא משנה משך הזמן שהוא ימשך – שיעשה מה שהוא רוצה, יש בנו את החוסן הפנימי והנצחי להמשיך ככה כל הזמן ולא מעניין אותנו בכלל מתי יסתיים המצב הזה.

למה ? – כי אנחנו בונים לנו וודאות משלנו בתוך חוסר הוודאות ואנחנו עושים את זה מהר ובכישרון רב, בצורה פרקטית ורצינית, שכן ככל שנהיה זריזים וחרוצים יותר נצא מהמשבר. קורונה לא תחליט עבורנו שאנחנו לא יכולים ליצור לנו שגרה אחרת. היא רק יכולה לנסות לשבש את השגרה הקיימת, אבל אנחנו חזקים ממנה.

גלו את עצמכם, קל להיות "חזקים" כשהכל מתנהל כשורה. אבל האופן בו אנחנו מתמודדים עם הקשיים בתקופה קשה עוזר לנו לזהות את החולשות שבנו, שלא רצינו לטפל בהן ולהתמודד איתן ועכשיו הגיע העת הגיע השעה, אנחנו חייבים ואין ברירה. איך עושים זאת ? אנחנו צריכים להיות מלאי חיים, עם מרץ ולרצות לגלות מה כואב לנו ומה מפריע לנו כדי לרפא. קורונה היא רופא לא של קופת חולים. קורונה היא רופא אחר של החיים.

מעל הכל דרוש כוח רצון ויש לנו. למה יש לנו ?- כי ערך החיים הוא ערך עליון ואנחנו לא נוותר על ערך החיים, על ההנאות, על הריגושים ועל התשוקות, ממש לא. אין לנו כוונה לוותר על כלום ושום דבר, אנחנו רק הולכים לארגן את העניינים אחרת.

אמונה, אם לא תאמינו, לא תחייכו, לא תאהבו, לא תצליחו לנוע קדימה לעבר המטרה.

איך מאמינים ? – כל אחד בדרכו שלו. האמונה היא החשובה ביותר. האמונה אינה תלויה בקולות הרקע סביבכם, האמונה לא יכולה לחדול כשקשה ונכשלים, האמונה היא עד יומכם האחרון בעולם הזה. בלי אמונה פנימית עזה וכנה לא יוצאים לדרך.

נסכם – יש בנו אמונה, רצון ואנחנו חזקים.

לצמוח ממשבר הקורונה – היבטים נוספים להיבטים המשפטיים והכלכליים
לצמוח ממשבר הקורונה – היבטים נוספים להיבטים המשפטיים והכלכליים

​ 2. מפתח שני – כלים חברתיים

פרשנות, תפרשו את האירוע בעיניים אחרות.

הקשבה, תקשיבו למתרחש סביבכם. תהיו ערניים ותגלו עולם שלם שלא יכולתם להיפתח אליו אלמלא המשבר. תוכלו לגלות מי זקוק לכם באמת, את מי אתם רוצים לצידכם לתמיד, ועל מי אתם מוכנים לוותר.

תבחנו את עצמכם בעיניים חברתיות, אל תפסיקו להיות חברים ואנושיים. תעזרו כמה שניתן.
זה לא הזמן לנצל את משבר הקורונה ל"חיסול חשבונות", זה לא הזמן ללחוץ במקומות שקל ללחוץ – זה לא הזמן. זה הזמן לסייע וגם לאלו שלא סייעו לכם. תשמשו דוגמה, תהיו אחרים ושונים. קיצו של המשבר יגיע כשנחליט שהוא אינו משפיע עוד על שגרת חיינו.

למרות היצר הטמון בנו בני האדם, בזמנים אלו, אל תשמחו לאיד. כל "ניצחון" בזמנים אלו שאינו מהות ההתמודדות עם המשבר הוא כישלון.
למה הכוונה ? – נגיד שאתם נמצאים בסכסוך עסקי עם פלוני, ופלוני איתרע מזלו ועסקו קרס. סייעו לו, אם אתם יכולים. ואם אינכם יכולים אל תשמחו לאידו. בזמנים אלה תחשבו רק איך לסייע, ליצור ולצמוח.

למה הכוונה ? – נגיד שאתם נמצאים בסכסוך עסקי עם פלוני, ופלוני איתרע מזלו ועסקו קרס. סייעו לו, אם אתם יכולים. ואם אינכם יכולים אל תשמחו לאידו. בזמנים אלה תחשבו רק איך לסייע, ליצור ולצמוח.

תהיו חברים, תהיו אנושיים, תהיו בני אדם ותשתדלו במקומות שאתם יכולים להיות מלאכים.


3. מפתח שלישי – כלים כלכליים

בתקופה הזאת צריך להיות יותר מחושבים. אין זמן טוב יותר מלעבור על ניירת לבדוק את החסכונות, קופות הגמל, הפרשות ולהסתייע באנשי מקצוע לצורך תיעול הכספים והשלמת החוסרים ככל שקיימים.

התקופה הזאת היא מתנה בזמן שלא הייתה ניתנת לנו בזמנים אחרים. אצל כולנו הדואר והניירת היא משימה בלתי נסבלת, ניתן להפוך אותה להנאה. איך ? – לתעדף את המשימה במקום הראשון. כאשר הניירת תהיה מסודרת ומאורגנת אנחנו נהנה ממה שגילנו וממה שלא ידענו. נלמד איך לחסוך ואיך לייצר כסף מהקיים, ע"י קבלת ייעוץ נכון ותיעול המקורות הקיימים לאפיקים שיניבו לנו רווחים ותשואה גבוהה יותר.

לא צריך בהכרח לשמור את כל הכסף לפנסיה. אפשר להנות כשאנחנו עוד בחיים ועוד לפני הפנסיה מותר לנו.

זה בסדר לחסוך וזה בסדר גם לבזבז וגם בתקופת משבר, הכל שאלה של איזונים. תהיו הגיוניים ואל תפחדו להוציא כספים.

על מה להוציא כספים ? – על מה שבא לכם בגבול ההיגיון. על מה שישאיר אותכם חיוניים. על מה שעושה לכם טוב. קודם כל מוציאים על מה שחייבים, מזון, תרופות, משק בית, אח"כ על התחייבויות קיימות וקצת פחות על מותרות. לא מוותרים על כלום, קצת מצמצמים. לא עוצרים תשלומים. מנסים לחלק אותם. לא מבטלים המחאות.

אם תבטלו המחאות תהיו לקוחות בעייתיים ותיצרו לעצמכם משבר נוסף בתום המשבר הנוכחי. אפשר לקנות פחות בגדים, מקומות הבילוי והפנאי גם כך סגורים. השפל הוא זמני ונקודתי ולא קשור אליכם באופן אישי או לאישיותכם. דווקא אישיותכם בימים אלה היא שיכולה לסייע לכם בפרט ולכלל לצאת מהמשבר אחרת ומהר.

לא צריך בהכרח לחסוך הכל לפנסיה, אפשר להנות גם מכספי חסכון גם בתקופת המשבר.


4. מפתח רביעי – כלים משפטיים

אל תחששו לנהל הליכים משפטיים גם בתקופה זו. ניתן ואפשר לקיים שיחות ייעוץ בוידאו קונפרנס לאלו שחוששים. משרדנו עומד בתנאי משרד הבריאות ויכול לקיים פגישות חירום או אחרות לצורך קבלת סיוע משפטי.

תמיד יהיה מי שינסה לנצל את המצב כדי לפגוע באלו שחפצו בכך בלי קשר למשבר, צריך להתגונן גם במשבר. תיעזרו בכל מי שיכול לסייע לכם ואל תוותרו, אחרת חוק הג'ונגל ישלוט פה ואסור לנו לתת לזה לקרות. משרדנו יעמוד על קיומם של כל ההליכים המשפטיים, גם בתקופה זאת. משרדנו יסייע לכם להגן על עצמכם מכל הנשרים שרוכבים על גל הקורונה. אל תוותרו על הגנה עצמית.

אל תתנו לאנשים "לטפס עליכם" בגלל משבר הקורונה – תגנו על עצמכם.​

 

5. מפתח חמישי – כלים משפחתיים

תהיו משפחתיים, תשחקו עם הילדים, תדמיינו, תורידו שירים, תעשו סדר במחשב, במיילים, תבשלו ביחד, ותעשו כל מה שלא הספקתם בשגרת החיים הרגילה. תהיו קשובים וערניים אבל אל תכנסו להיסטריה וחרדה. תסבירו לילדים בשפתם מה קורה.

רכזו את כל הכוחות ברצון לצאת ולצמוח מהמשבר. קבלו את כל מה שקורה ואת כל מה שיקרה לטובה. תפתחו בעצמכם את הרצון להיחשף, ללמוד ולדעת עד כדי צורך קיומי. בשעות שמותר צאו להליכה, תנשמו אויר ותחשבו על דברים טובים.

נקלעתם לסכסוך משפחתי, אל תמתינו לסוף משבר הקורונה פנו לקבלת סיוע. טפלו באופן מידי ונקודתי ועוד לפני שהקרע מעמיק.

 

6. מפתח שישי – אין חוקי ברזל


בימים אלו, ועל מנת להתגבר על החרדות והתלישות אנו נזקקים להגנות שונות בקשר עם הביטחון העצמי והבריאותי שלנו. אנו נדרשים שתהיה אחיזה בנקודות מוצא קבועות ומוכרות, שנדע לאן פנינו מועדות. נקודות אחיזה קבועות הן עוגן שמאפשר לנו את המשך הקיום הפיזי (בית, עבודה פרנסה) ואת הבטחון הנפשי (משפחה, חברים ומעגלי שייכות).

למעשה שני עוגנים אלו, הם נכסי צאן הברזל העיקריים בחיינו שכעת נפגעו. הפרקטיקה הנהוגה מכתיבה כללי ברזל נוקשים, שאינם יוצאים מגדר הרגיל ואינם שומרים על אותם נכסי צאן ברזל עליהם עמלו כל חיינו. הפרקטיקה הנהוגה וכללי הברזל הללו מכתבים לנו מדי יום, פתרונות חד- משמעיים של סגר, בידוד, הימנעות, מבלי להתחשב ומבלי לכמת את הנזקים הבלתי הפיכים שנגרמים לנו בהווה ובעתיד בסופו של המשבר.
לא מן הנמנע שסופו של משבר הקורונה יהיה תחילתו של משבר אחר במשק הישראלי בשל אותה פרקטיקה נוקשה ולא יצירתית המונהגת בימים אלו.

החשש מנגיף הקורונה מובן, אך יחד עם זאת, יש להידרש ולתת פתרונות גם באותם ערוצים רחבים, לבעלי עסקים פרטיים, מול ספקים, לעניין תשלומים שוטפים, תשלום דמי השכירות, תשלומי משכנתאות, התנהלות עם המחאות, התנהלות מול בנקים וכיוצ"ב. דחיית התשלומים למועד מאוחר לא מבטלת אותם. דחיית התשלומים, רק בונה את התחלתו של המשבר הבא, שלא יאחר לבוא בתום המשבר הנוכחי. המצב הנוכחי לא יכול להימשך עוד באופן בו הוא מתנהל כעת.

לפיכך, נדרשת חשיבה יצירתית שפויה, מקצועית, מחושבת ומאוזנת. חשיבה יצירתית, אינה פרוצה, גם היא מכילה שיטה וכללים, יש בה סדר אך אין בה נוקשות, למעט כלל ברזל אחד, התקף תמיד: "במשבר אין חוקי ברזל".

משמעותם של דברים למשל, שפגישות מקצועיות יכולות להיעשות באמצעי מדיה ולא מחייבות מפגשים פיסיים, שהעבודה יכולה להיעשות גם מהבית בפיקוח, שהגשת ניירת לבתי המשפט ולצד שכנגד תיעשה באמצעים מקוונים, כך גם אימותיי החתימה וכל היתר. חייבים לייצר פתרונות מיידים.

התפתחות ההיסטוריה האנושית מבוססת על שלבים, בהם מה שנראה כבלתי אפשרי בזמן מסוים הופך לסביר ומובן מאליו בזמן אחר, אלו הם השינויים החלים בהתאם לתנאים ולנסיבות.

הפתרונות צריכים להיות יצירתיים, מידיים ושפויים. יצירתיות אינה נחלתם של "המטורפים" ו"הגאונים" בלבד. יצירתיות אמיתית חייבת להיות רלוונטית ואקטואלית. מטרתה להביא לתוצאות נבונות, כך שהרעיונות יהיו
ברי מימוש, שניתן יהיה להוציאם מהכוח אל הפועל, שלא יוותרו בגדר חלום והשראה.


7. מפתח שביעי – יצירתיות מוסר ואיזונים

חשיבה יצירתית היא כלי טכני, דומיננטי וחד כתער. באמצעותו ניתן לעצב את המציאות באופן מידי מחדש, לחתוך בעיות, לנתח מצבים ולהביא ברכה. אולם, שימוש לא זהיר בכלי זה עלול להביא לתוצאות לא רצויות להן לא כיוונו כלל ועיקר. לפיכך, איתור פתרונות יצירתיים אין משמעותה כי הציבור מאתר פתרונות לפי הבנתו. יש לייצר פתרונות מיידים, רלוונטיים, אקטואליים, שניתן יהיה להוציאם מהכוח אל הפועל, כך שנכסי צאן הברזל של כלל הציבור לא יפגעו, והכל תוך דיון קבוצתי. יש הגורסים, כי ככל שהאנשים אינטליגנטיים יותר כך הם נוטים לשמור על אמונותיהם באדיקות רבה וכמעט שאינם מסוגלים לייצר פתרונות יצירתיים. התופעה נקראת "מלכודת האינטליגנציה". תופעה זו משנה פניה כאשר נוצר ספק וסדק בפתרונות המובאים על ידי אלו.

לא כל מסקנה רציונלית והגיונית היא נכונה, ולא כל פתרון יצירתי ו"מטורף" הוא שגוי.

כך, 500 שנה לפני הספירה היפוקרטס ואריסטו, סברו שהרוח קובעת את מין היילוד ושמרכז המחשבה נמצא בלב. עד מלחמת העולם השנייה רופאים רשמו מרשם כתרופה סיגרים וסיגריות לחולי אסטמה.

למרות הדימוי השלילי שיש למושג "קיבעון מחשבתי", לעיתים הוא הכרחי. בלעדיו היינו צריכים להמציא את העולם מחדש, בכל רגע נתון והכל היה לא וודאי באופן תמידי. אולם, במצבים חסרי תקדים, ניסיון העבר לא רלוונטי והקיבעון הוא מכשול ולא יתרון.

 

8. מפתח שמיני – כלי הסבלנות, הבריאות והאושר

יש להישמע לכללים וההנחיות של משרד הבריאות והבטחון, אך יחד עם זאת לדרוש לייצר פתרונות אחרים מיידים.

תסתכלו, תבחנו, תלמדו ותגלו דברים שלא ידעתם ולא יכולתם לדעת אלמלא המשבר. תפיקו את המירב מהכישורים הטמונים בכם. תתעסקו בדברים שאתם אוהבים, שאתם משתוקקים להם.

תהיו כנים ותגידו מה אתם חושבים, לא בכעס. תמתחו את הגבולות שלכם גם אם הדבר כרוך באי נוחות ובכאב.

דווקא בתקופה הזאת תציבו לעצמכם יעדים מרקיעי שחקים ותעשו הרבה מעבר לרצון לחזור לעוד שגרה. תחליטו שאתם הולכים לצמוח. תתייחסו לחשיבה שלילית כאל מעידה. אל תקבלו החלטות כאשר אתם במצב רוח שלילי.
האמינו באמונה שלמה שקורונה היא שיעור לחיים חשוב מאוד, ואל תפספסו אף פרק, תפקחו את העיניים, תסתכלו סביב, החיים הם מסע תגליות.

מרסל פרוסט אמר :

"מסע תגליות אמיתי איננו חיפוש אחר נופים חדשים, אלא ראיית הנוף הקיים בעיניים חדשות".

הנפילה היא לצורך זינוק. תצמחו ממשבר הקורונה הכי גבוה שניתן.

מחפשים משרד עורכי דין בנושא ?
לקבלת ייעוץ חינם השאירו פרטים