ClickCease

זכויות עובדים ומעסיקים בעקבות משבר הקורונה

הקורונה היא בראש ובראשונה משבר בריאותי, אך יחד איתו נוצר גם משבר כלכלי, חריף לא פחות. אחד הקשיים הגדולים שמביא איתו המשבר הכלכלי של תקופת הקורונה הוא חוסר הוודאות, דבר שהוא הרסני לשוק מסחרי. במצב כזה של חוסר וודאות כל ידע הוא כוח, ולכן חשוב שתלמדו על זכויות עובדים ומעסיקים בעקבות משבר הקורונה. הכתוב במאמר זה נכון לתאריך כתיבת הדברים – 21/10/20.

 

זכויות עובדים בעקבות משבר הקורונה

לעובדים ישנן מספר זכויות עיקריות שניתנו להם בעקבות משבר הקורונה, על מנת להגן עליהם גם במציאות הלא פשוטה הזו, נביא את העיקריות שבהן:

 

זכות ראשונה: ימי בידוד כימי מחלה

כאשר עובד נדרש להיכנס לבידוד בשל חשש להידבקות בקורונה הדבר ייחשב לו כימי מחלה, בתנאי שיש לו ימי מחלה צבורים. מדובר בזכות מאוד משמעותית לעובד שכן כך הוא יהיה זכאי לתשלום על הבידוד עבור רוב ימי ההיעדרות שלו), והבידוד לא יגרע ממשכורתו.

הדבר נכון גם לגבי בידוד של ילד, שייחשב כימי מחלת ילד, אך לא לגבי בן משפחה אחר, שכן המבודד אינו חולה. כמו כן, בזמן בידוד של העובד לא ניתן לפטרו, כמו כל זמן מחלה אחר.

 

זכות שנייה: הכרה בעובד חולה קורונה כנפגע בעבודה

כאשר עובד נדבק בקורונה בעקבות חשיפה לחולה במקום העבודה הוא יכול להגיש תביעה לדמי פגיעה מהביטוח הלאומי. כך הוא יקבל פיצוי על ימי העבודה שיחסיר, ולא יצטרך להשתמש בימי המחלה שלו לצורך כך.

 

זכות שלישית: זכאות לדמי אבטלה במהלך חל"ת

עובד שהוא תושב ישראל מעל גיל 18 ומתחת לגיל 67 יכול להיות זכאי לדמי אבטלה במהלך חופשה ללא תשלום, שאורכה עולה על 14 יום, זאת גם אם נותרו לו ימי חופשה צבורים.

הקלה נוספת שניתנה בתביעה לדמי הבטלה היא קיצור תקופת האכשרה הנדרשת לצורך הגשת התביעה מ-12 חודשים ל-6 חודשים. הזכאות תעמוד בתוקף, לפחות על פי ההכרזות הנוכחיות עד לתאריך 30.6.2021.

 

זכות רביעית: איסור הפליה בעת קבלת ההחלטות

זכות זו קיימת בכל עת, על פי חוק שוויון זכויות בעבודה, אך בתקופת משבר הקורונה היא מקבלת משנה תוקף. זכות זו משמעותה שבעת החלטת המעסיק על עתיד העובד, כגון האם להפחית בשכרו, להוציא עובד לחל"ת או לפטרו, הוא לא יחליט על בסיס מאפיינים מסוימים.

מאפיינים אלו כוללים בתוכם: מין, נטייה מינית, גזע, גיל, הריון, טיפולי פוריות, דת ולאום. אם העובד משוכנע כי ההחלטה בעניינו נעשתה על בסיס אחד מהשיקולים הללו הוא יכול לתבוע את מעסיקו.

 

זכויות מעסיקים בעקבות משבר הקורונה

המדינה מכירה גם בזכויות מעסיקים שונות בשל משבר הקורונה, ובצורך של המעסיקים למזער את הפגיעה הכלכלית, על אף שהדבר בא לעיתים על חשבון העובד. להלן זכויות המעסיקים העיקריות:

 

זכות ראשונה: הוצאה של העובד לחופשה כפויה

המעסיק יכול לחייב את העובד לצאת לחופשה על חשבון ימי החופשה השנתית שצבר, אך לא על חשבון הימים שעוד לא צבר. עם זאת, כאשר מדובר בחופשה של יותר משבוע יש להודיע לעובד שבועיים מראש.

למעסיק יש בכך יתרון מכיוון שהוא לא נדרש להוציא את העובד לחל"ת, אך הוא גם אינו נדרש לשלם תשלום שלא היה צריך לשלם ממילא.

זכויות עובדים ומעסיקים בעקבות משבר הקורונה
זכויות עובדים ומעסיקים בעקבות משבר הקורונה

זכות שנייה: העסקת עובדים בשעות נוספות

משרד העבודה הוציא היתר המאפשר למעסיקים להעביד את עובדיהם ביותר שעות נוספות מאלו המותרות על פי חוק בזמני שגרה, זאת מתוך הבנה שדרישת המדינה לצמצם בכוח אדם בימים אלו יכולה לפגוע ביכולת להפעיל את העסק ללא שעות נוספות.

עם זאת, לא מדובר בהיתר גורף וגם עליו יש הגבלות מסוימות. בנוסף, ישנם מקצועות שהוחרגו מהיתר זה כמו נהגי אוטובוס.

 

זכות שלישית: צמצום משרה או הפחתה בשכר העובדים

המעסיק יכול לצמצם את המשרה של עובדיו, או להפחית את שכרם ובכך להקטין את ההוצאות שלו. זכות זו קיימת אמנם בכל זמן, אך בתקופה זו השימוש בה נעשה רחב יותר.

חשוב לדעת שישנן אוכלוסיות שלא ניתן לפגוע כך בתנאי העבודה שלהם ללא אישור ממשרד העבודה, כמו נשים בהריון, נשים לאחר חופשת לידה, עובדים בטיפולי פוריות ועוד. בנוסף, צעד כזה עשוי להיחשב כהרעה מוחשית בתנאי העבודה, שמאפשרת התפטרות שדינה כפיטורים (לפעמים גם כפיטורים על רקע משבר הקורונה).

 

זכות רביעית: הוצאה לחל"ת

בדומה לזכות הקודמת שדיברנו עליה, גם זכות זו הייתה קיימת עוד לפני משבר הקורונה, אך כעת השימוש בה נעשה נפוץ יותר.

מעסיק רשאי להוציא את עובדיו לחופשה ללא תשלום, גם ללא הסכמתם. עם זאת, גם צעד כזה יכול להיחשב להרעה מוחשית בתנאי העבודה, על כל משמעויותיו. עם זאת, ייתכן שנסיבות של סגירת מקום העבודה בשל תקנות הקורונה ייחשבו כנסיבות מקלות למעסיק, ולא יהיה בכך הרעה מוחשית בתנאי העבודה. טרם ניתנה פסיקה של בית הדין לעבודה בנושא.

גם בנוגע להוצאה לחל"ת, בדומה לפגיעה בהיקף המשרה או במשכורת, ישנן אוכלוסיות מוגנות שכדי להוציאן לחל"ת יש צורך באישורו של משרד העבודה.

 

לסיכום – זכויות עובדים ומעסיקים בעקבות משבר הקורונה

המשבר הכלכלי שהגיע בעקבות הקורונה פתח תקופה מבלבלת מאוד בשוק התעסוקה. הוראות הממשלה בנוגע לעסקים משתנות חדשים לבקרים, וההחלטות מתקבלות תמיד ברגע האחרון. צורת עבודה זו פוגעת הן במעסיקים והן בעובדים, ועל כן חשוב ששני הצדדים ילמדו כיצד ניתן להוציא מהמצב את המיטב.

משימת הכרת הזכויות המיוחדות של משבר הקורונה אינה קלה, שכן גם הן, בדומה לתקנות קורונה אחרות, משתנות מעת לעת. קושי נוסף בכך הוא העובדה שעוד אין לנו מספיק פסקי דין של בית הדין לעבודה בנושא, ואי אפשר לדעת כיצד יפורשו תקנות הקורונה השונות.

אי לכך אם נתקלתם בבעיה הקשורה לזכויות עובדים ומעסיקים בימי אלו, כדאי שתתייעצו עם ערוך דין לדיני עבודה, שיוכל להפיג, ולו במעט, את הערפל. להתייעצות בנושא זה פנו לעו"ד ליאת פייגל, עו"ד מומחית לדיני עבודה.

מה היה לנו עד עכשיו?

עו"ד ליאת פייגל ושות' בפייסבוק | מייל אישי: office@liatfaigel-law.co.il | אודות עו"ד ליאת פייגל ושות'

מחפשים משרד עורכי דין בנושא?
לקבלת ייעוץ חינם השאירו פרטים